Novosti Sport Događanja

Počela korizma: Čovječe, sjeti se da si prah...

10.02.2016. / Nefertum IT
U katoličkom kalendaru danas se obilježava Čista srijeda ili Pepelnica kojom započinje Korizma, vrijeme priprave za Uskrs.

Sam naziv „korizma“ potječe iz latinskog jezika, od korjena riječi „quadragesima“ što bi značilo „četrdesetdnevnica“. Za pripravno vrijeme uoči najvećeg kršćanskog blagdana izabrano je 40 dana po uzoru na Isusov 40-dnevni boravak u pustinji, koliko je proveo i Mojsije na Sinaju, i Ilija na putu do Horebu, a ponekad se simbolično uspoređuje i s 40 godina koliko su židovi lutali pustinjom.

Prvi dan Korizme je Čista srijeda ili Pepelnica koju tako nazivamo zbog posipanja vjernika pepelom na svetim misama. Običaj je to koji se ustalio krajem 11.stoljeća. Pepeo koji označava ozbiljnost, nadu u uskrsnuće i pokoru što su obilježja korizme, svećenici sipaju na glave vjernika uz riječi „Čovječe sjeti se da si prah, i u prah ćeš se vratiti“. Taj pepeo označuje da je čovjek bez Boga samo gomila praha koja se raspadne i zauvijek nestane.

crkva velika.jpg

Post i nemrs

Strogi post i nemrs Crkva propisuje u dva dana korizme, a to su upravo Pepelnica i Veliki Petak. Prema tome katolici od 18. do 60. godine života, osim bolesnika, taj dan se smiju samo jednom najesti do sita, što ne isključuje druge oblike odricanja poput gledanja televizije, izbjegavanja zabava i drugo, kao ni ona odricanja koja si vjernici sami određuju u korizmeno vrjeme.

Odricanje kao priprema za novo rađanje

Korizmeni post prema Crkvi ne znači samo odricanje od obilnih, mesnih i začinjenih jela, već prvotno prekid sa svakodnevnim lošim navikama. Danas je ustaljeno odricanje raznih navika i poroka, pa se tako mnogi u korizmi odriču cigareta, alkohola, slatkiša, šopinga, no poanta je da se odricanje loših navika nastavi i u vremenu nakon korizme. To je priprema za novo rađanje, oblikovanje novog čovjekova duha, a njena poruka je ujedno i poruka pustinje u kojoj je boravio Isus. Pustinja nas uči da promijenimo perspektivu života. Da život i sve ono što nam nosi gledamo optimistično jer i u najvećoj krizi u životu, Bog nam daje slamku da se za nju uhvatimo.

krasic crkva nutra.jpg

Slamku spasa ili alternativu koju nam nudi korizma najjasnije tumače hrvatski franjevci sljedećim riječima: korizma nudi alternativu, da u životu postimo od osuđivanja drugih, a hranimo se Kristovom prisutnošću u drugim ljudima; da postimo od bolesnih misli, a hranimo se Isusovom ozdraviteljskom snagom; da postimo od nezadovoljstva i gunđanja, a hranimo se strpljivošću i zahvalnošću; da postimo od stresa, a hranimo se molitvom; da postimo od beznađa, a hranimo se nadom; da postimo od lijenosti, a hranimo se entuzijazmom; da postimo od depresije, a hranimo se srećom; da postimo nepovjerenja, a hranimo se vjerom; da postimo od mlitavosti, a hranimo se Božjom inspiracijom; da postimo od ogovaranja, a hranimo se uzdizanjem drugoga; da postimo od razdora, a hranimo se zajedništvom.

Podijeli