Novosti Sport Događanja

Jaskanci se bore za istinu o domu za ratnu siročad, bori li se i Grad?

18.09.2018. / Maja Peranić

Na aktualnom satu sjednice Gradskog vijeća gradonačelniku je upućeno pitanje čini li se dovoljno kako bi se dokazala istina o domu za ratnu siročad u Jastrebarskom za vrijeme II svjetskog rata te zašto se ne reagira na javne napade koji govore da se radilo o dječjem logoru, a kojih je sve više.

Što se u Jastrebarskom događalo za vrijeme i nakon II svjetskog rata svjedoče spomenici i komemoracije koje se svake godine održavaju kako žrtve zločina ne bi ostale zaboravljene. Građani i gradski čelnici okupljaju se svake godine u lipnju u šumi Gović na mjestu komunističkih zločina gdje je podignut križ, a posljednjih se godina u Jastrebarskom održava i Sveeuropski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima -23. kolovoza te obljetnica partizanskog napada na dom za ratnu siročad 1942. Tako je bilo i ove godine kada je u pastoralnom centru održana prigodna komemoracija i predavanje u organizaciji Hrvatskog žrtvoslovnog društva – skupine stručnjaka koji uz potporu institucija rade na otkrivanju prave istine o minulim vremenima koja su i dan danas predmet sukoba na društvenoj i političkoj sceni.

Među istraživačima istine je i naš sugrađanin Zdenko Vuković Cena, autor knjige "Istine i laži o Jastrebarskom" u kojoj je sažeo rezultate dugogodišnjih istraživanja o dječjem Domu u Jastrebarskom o kojem se govori kao o "ustaškom logoru". Laž je to koja baca ljagu na grad Jastrebarsko, smatraju istraživači, a i brojni Jaskanci, te suvremenici onog vremena koji svjedoče drugačiju istinu.



-U Jastrebarsko su došla bolesna djeca iz jasenovačkih logora, Stare Gradiške i mnogih drugih. Ovdje su došli jer ih je trebalo liječiti i svi oni koji su se za njih brinuli su im pomogli. Svi zapisi o djeci koja su ovdje došla to su potvrdili i koristio sam ih u knjizi da to pokažem – tvrdi Zdenko Vuković Cena.

U više navrata, prilikom skupova i predavanja o ovoj temi Cena je obrazložio zanimljive podatke o "partizanskom napadu na dječji dom" koji se u javnosti, kaže, nastoji lažno okarakterizirati kao "spašavanje djece iz ustaškog logora"

-Proučavao sam mnogu literaturu, i komunističku literaturu, brojne knjige. Zanimljivo je da o napadu na Jastrebarsko 1942. ne piše da je postojao plan da se oslobode djeca. Niti u jednom njihovom dokumentu to ne piše! – kazao je Cena citirajući dokumentaciju.

Može li Grad Jastrebarsko više pomoći?

Iako je podršku ovom jaskanskom istraživaču dao i Grad Jastrebarsko i gradonačelnik Novosel, u javnosti još uvijek ima onih koji ne propuštaju priliku stigmatizirati Jastrebarsko kao grad najvećih zločina. Na to je na aktualnom satu prošle sjednice Gradskog vijeća ponovo upozorio vijećnik Miljenko Pavlaković (HDZ) pitajući može li se još nešto poduzeti od strane Grada po tom pitanju:

-Prošle godine je ovo Gradsko vijeće donijelo i zaključak da ćemo angažirati povijesne stručnjake pa me u biti zanima gdje smo s tim jer 25. kolovoza ove godine ponovno Grad Jastrebarsko je stigmatiziran. Jasenovac, Jaska, Jagodno! O zločinima koji su učinjeni na području grada Jastrebarsko odnosno u našem kloštru s djecom i to na nacionalnoj televiziji i drugim portalima koji su tu istu vijest prenijeli! Meni je žao da se ne reagira jer Jastrebarsko sigurno ne spada u kategoriju Jasenovca, a dan danas ima živućih još uvijek, na sreću, svjedoka toga doba koji jasno mogu posvjedočiti. Prije godinu dana, na moju inicijativu, Gradsko vijeće je donijelo odluku da ćemo angažirati stručne povjesničare da to potkrijepe, da možemo tu konačno zamisao maknuti. Mene zanima u kojoj smo fazi, je li išta učinjeno po toj odluci Gradskog vijeća, a ako nije, kada će, jer žalosti me svaki put kada se to povodom dana Sveeuropskog sjećanja na žrtve totalitarnih režima objavljuje! - kazao je tada Pavlaković.



Gradonačelnik Novosel kazao je kako osobe koje govore te laži o Jastrebarskom vjerojatno nikad o tome neće biti razuvjerene, ali da je bitno držati se istine koju je moguće dokumentirati. Rekao je tada da ne vidi potrebe da se uz napore koje ulaže Hrvatsko žrtvoslovno društvo, kojemu Grad daje potporu, polažu dodatni napori u dokazivanju istine.

-Upravo Hrvatsko žrtvoslovno društvo i njihovi stručnjaci koji s njima rade svu tu papirologiju i sva ta istraživanja i proučavanja povijesnih činjenica rade na tom poslu. Mislim da je suvišno da mi neku paralelnu priču tome gradimo, mi im dajemo potporu na tom putu i mislim da je to jedino ispravno – kazao je Novosel.



No svi napori koje Jaskanci ulažu izgleda da nisu dovoljni. Upravo to dokazuje i posljednji napad predsjednika HSS-a Kreše Beljaka, ujedno i gradonačelnika susjednog nam i prijateljskog grada Samobora, koji se putem društvenih mreža obrušio na ispriku HRT-a Hrvatskom žrtvoslovnom društvu zbog objave krive informacije.

Naime, HRT je objavio kako je povodom spomenutih događanja održan dan sjećanja na "napad ustaške vojske" na dječji dom u Jastrebarskom te se ispričao zbog netočne informacije navevši da se radilo o "partizanskom napadu".

Njihovu ispriku Beljak je javno osudio:

“Revizionizam ide toliko daleko da se partizansko oslobađanje ustaškog dječjeg koncentracijskog logora, na državnoj televiziji naziva napadom partizana na “dom za ratnu siročad”. Još je samo nedostajalo da napišu: divljačkog napada krvožednih partizana..” - napisao je Krešo Beljak što su prenijeli i komentirali brojni portali lijevih i desnih struja u Hrvatskoj.

Tako je na Jastrebarsko ponovo bačena ljaga koju brojni građani i istraživači nastoje otkloniti, a veća potpora Grada zasigurno bi im u tome pomogla. Jer ako se o Jastrebarskom usude komentirati političari poput Beljaka, nije li za očekivati da bi u obranu svoga grada i njegove povijesti, te svih napora koje ulažu istraživači, u ovakvom i sličnim slučajevima, trebao s jasnijim stavom javno stati i njegov gradonačelnik?

Podijeli