Novosti Sport Događanja

Najbistrija u Stankovu, najmanje klora u Svetoj Jani! Kakva je voda koju pijemo?

06.04.2018. / Maja Ivčić

Ekološki incident u Slavonskom Brodu koji je njegove stanovnike ostavio bez pitke vode danima dignuo je Hrvatsku na noge te nas potaknuo da se zapitamo kakva je voda koju mi pijemo, koliko se često i kako analizira? Kakva voda teče slavinama u domovima Jaskanaca?

Hrvatska je zemlja bogata prirodnom izvorskom vodom, po dostupnosti i bogatstvu vodenih izvora nalazimo se na vrlo visokom 5. mjestu u Europi, a na 42. u svijetu. Iako generalno u Hrvatskoj pijemo dobru i ispravnu vodu, ona nije u svim dijelovima jednako kvalitetna. Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo objavljenima 2017. godine voda je bila najzdravija na području Međimurja i Koprivničko križevačke županije koje u 2015. nisu imale niti jedan onečišćeni uzorak dok su najviše neispravnih imale Dubrovačko-neretvanska, Zadarska županija te upravo Brodsko posavska županija.

Na području Zagrebačke županije kvaliteta vode je vrlo dobra osim što je ponekad voda iz slavine pretvrda, govore podaci Županijskog zavoda za javno zdravstvo. O kvaliteti vode u Jaski raspitali smo se u Vodama Jastrebarsko d.o.o. koje odgovaraju kako je voda na području našeg grada vrlo kvalitetna.

Analiza vode svaka dva tjedna

-Kakvoća vode za ljudsku potrošnju kojom se opskrbljuju potrošači na cjelokupnom području grada Jastrebarskog je visoke kategorije što je vidljivo iz ispitnih izvješća ovlaštenog laboratorija Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije s kojim imamo sklopljen ugovor o pružanju usluge ispitivanja zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju – kažu nam u Vodama Jastrebarsko.

Voda se, dodaju, analizira prema Planu i to svaka dva tjedna, po potrebi i češće te u slučaju izvanredne situacije.

-Uzorci vode za analizu u ovlaštenom laboratoriju sukladno Planu uzorkovanja za kalendarsku godinu, dostavljaju se svakih dva tjedna iz svakog vodoopskrbnog sustava. Po potrebi, a sukladno sustavu ISO 22 000, koji smo implementirali u naše poslovanje prije deset godina, uzorci se uzimaju i češće, odnosno nakon popravka glavnog voda na određenim dionicama. Uzorci za analizu uzimaju se također u slučaju sumnje u izvanredna i iznenadna onečišćenja vode za ljudsku potrošnju – kazali su.

Objasnili su da se ispitivanje uzoraka provodi tako da se najprije na odgovarajući način prikupi uzorak vode iz mreže u za to pripadajuću steriliziranu ambalažu. Potom se uzorak nosi na analizu u ovlašteni laboratorij koji nakon analize izdaje Izvješće o izvršenoj analizi i stanju. Slijedi zaprimanje, kontrola i pohranjivanje ispitnih izvješća dobivenih od laboratorija.

Uzorci vode sukladni Zakonu

Posljednja Ispitna izvješća za vodu sa šest lokacija na području Jastrebarskog među kojima su Gorica Svetojanska, Hrašća, Petrovina, Stankovo, Plešivica i Cvetković pokazala su da su uzorci vode sukladni zahtjevima propisanim Zakonom što znači da u Jaski pijemo kvalitetnu vodu.

Nalazi koje smo dobili na uvid, pokazuju da su ispitivana fizička svojstava vode poput mirisa, okusa, boje, zamućenosti, temperature i dr. Također kemijski pokazatelji kakvoće vode – prisutnost dušika, kalijevog permanganata, klorida, a voda je i mikrobiološki ispitivana. Iako se radi tek o nijansama (i sve u dopuštenim rasponima), nalazi su pokazali da je najbistriji uzorak vode, osim na izvorištu Hrašća, bio na području Stankova i u Petrovini. Uzorak iz Petrovine imao je i najveću koncentraciju slobodnog rezidualnog klora, kao i uzorak s Plešivice, dok je najmanja bila u Gorici Svetojanskoj, no sve u granicama u kojima treba biti.

Spomenuti nalazi odnose se na uzorak vode koji je ispitivan 21. ožujka 2018., a voda iz Jaske na analizu je zadnji puta poslana 4. travnja za što se nalaz uskoro očekuje.

(foto: Vode Jastrebarsko)

Podijeli