Novosti Sport Događanja

Borba za istinu o "Dječjem domu Jastrebarsko" se nastavlja

28.08.2017. / majai

U organizaciji Hrvatskog žrtvoslovnog društva, Hrvatskog kulturnog vijeća i Župe sv. Nikole biskupa, a povodom Sveeuropskog dana sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima, u Jaski je u subotu održana prigodna komemoracija. Tom je prilikom u Pastoralnom centru održana i tribina o Dječjem domu za ratnu siročad u Jastrebarskom iz 1942. godine.

O događajima koji su zadesili Jastrebarsko te davne 1942. godine bilo je riječi na tribini povodom spomenute komemoracije, ali i 75. godišnjice od "partizanskog napada na Dječji dom" - kako događaj 26. kolovoza 1942. tumače organizatori tribine. Svojim zalaganjem i znanstvenim istraživanjima žele, kako kažu, doći do povijesne istine koja bi zauvijek skinula ljagu s Jastrebarskog i Dječjeg doma koji se od doba komunizma i dan danas u javnosti naziva "Dječjim ustaškim logorom".

Istina treba na vidjelo

Na tribini su govorili predsjednik Hrvatskog žrtvoslovnog društva gospodin Ante Beljo, gospođa Polona Jurinić iz Slovenskog doma u Zagrebu te jaskanski kroničar i publicist Zdenko Vuković Cena. Svi oni znanstvenim istraživanjima nastoje dokazati pravu istinu o Dječjem domu u Jastrebarskom.

Na tribini su tako, pred velikim brojem okupljenih građana i gostiju, prezentirani neki od dosadašnjih rezultata istraživanja. Gospođa Jurinić, koja se bavi istraživanjima o slovenskim svećenicima i časnim sestrama stradalnicima u Hrvatskoj, govorila je kako su oni za vrijeme komunističkog režima bili klevetani i omalovažavani, a neke se i nazivalo ratnim zločincima, no nigdje ne postoji podatak da su zbog toga i progonjeni i osuđeni te da se njihova krivnja dokazala.

Cena: "Nije bilo plana oslobođenja djece"

O partizanskom napadu na Jastrebarsko 26. kolovoza 1942. godine, u kojem je prema tumačenjima oslobođeno 700 djece iz "ustaškog logora" govorio je Zdenko Vuković Cena istaknuvši kako je zanimljivo da oslobađanje djece nikad nije planirano.

-Proučavao sam mnogu literaturu, i komunističku literaturu, brojne knjige. Zanimljivo je da o napadu na Jastrebarsko 1942. ne piše da je postojao plan da se oslobode djeca. Niti u jednom njihovom dokumentu to ne piše – kazao je Cena citirajući dokumentaciju.

Zdenko Vuković najavio je i skorašnji izlazak knjige "Istina i laži o Jastrebarskom" koja će obuhvatiti sva njegova istraživanja o dječjem domu kao i o komunističkim žrtvama šume Gović.

-Dr. Alojzije Stepinac je rekao da se ne smije osuđivati i mrziti. Povodom te rečenice želim svojom knjigom na jedan dostojanstven ljudski način dokazati pravu istinu o mojem gradu – rekao je Cena.

Tribinu o Dječjem domu podržao je i Grad Jastrebarsko u čije joj je ime prisustvovao zamjenik gradonačelnika Domagoj Šlat.

-Imamo ljude iz našeg grada koji rade na tome da prikažemo javnosti istinu o našoj povijesti. Na žalost kroz povijest i danas možemo vidjeti da nismo jedinstven narod, da u ratu imamo dva rata i istinu na kraju interpretiramo na različite načine. Moja želja je da ta istina izađe na vidjelo. Te ćemo onda moći krenuti jednim velikim korakom naprijed – kazao je Šlat.

Radnička fronta i Nova ljevica prosvjedovale

Tribina u Jastrebarskom izazvala je i manji prosvjed. Od strane pripadnika Radničke fronte i Nove ljevice nazvana je klerofašističkim izvrtanjem povijesti pa je u vrijeme njena održavanja na Trgu bl. Alojzija Stepinca u Jastrebarskom održan protestni skup na kojem su okupljeni izvjesili transparent s natpisom "Dosta je ustaštva!"

Prije same tribine održana je i sveta misa u župnoj crkvi, a potom i polaganje vijenaca na gradskom groblju.

Galerija slika

Borba za istinu o "Dječjem domu Jastrebarsko" se nastavlja Borba za istinu o "Dječjem domu Jastrebarsko" se nastavlja Borba za istinu o "Dječjem domu Jastrebarsko" se nastavlja Borba za istinu o "Dječjem domu Jastrebarsko" se nastavlja Borba za istinu o "Dječjem domu Jastrebarsko" se nastavlja Borba za istinu o "Dječjem domu Jastrebarsko" se nastavlja

Podijeli