Duhovna baština Stepinčeva i Kuharićeva zavičaja
Izuzetno svečano bilo je protekli petak u Pastoralnom centru Župe svetog Nikole biskupa u Jastrebarskom kada je predstavljena monografija "Duhovna baština Stepinčeva i Kuharićeva zavičaja" ("Svećenička i redovnička zvanja rimokatoličkih župa Jaskanskoga dekanata") autora Anđelka Košćaka, rektora Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu, uglednog pisca i urednika brojnih zapaženih knjiga, člana Ogranka Matice hrvatske u Jastrebarskom.
Tim povodom u Jastrebarskom su se okupili brojni vjernici i uglednici iz cijelog jaskanskog kraja i Zagrebačke nadbiskupije, među njima i mnogi svećenici, redovnici i redovnice, biskupi Ivan Šaško i Juraj Jezerinac, monsinjori Josip i Stjepan Baloban, Juraj Batelja, Josip Kuhtić i mnogi drugi. Grad Jastrebarsko predstavljali su gradonačelnik Zvonimir Novosel i njegov zamjenik Stipe Bučar, a općinu Krašić načelnik Josip Petković Fajnik i njegov zamjenik Josip Špoljar.
Knjiga je objavljena u izdanju Župe svetog Nikole biskupa Jastrebarsko, Kršćanske sadašnjosti i Ogranka Matice hrvatske u Jastrebarskom. Autor predgovora je mons. Josip Baloban, za grafičko oblikovanje zaslužna je Blaženka Matić, a za lekturu Danijela Koren.
O knjizi su govorili njezini recenzenti, pročelnik Katedre crkvene povijesti Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu o. Slavko Slišković, pročelnik Katedre socijalnog nauka crkve Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu Stjepan Baloban i književnik Nino Škrabe, zatim domaćin, jaskanski župnik i dekan Stjepan Rožanković, direktor i glavni urednik Kršćanske sadašnjosti Stjepan Brebrić, izaslanik kardinala Josipa Bozanića, pomoćni biskup zagrebački i generalni vikar Ivan Šaško, sin jaskanskog kraja biskup Juraj Jezerinac, te autor knjige Anđelko Košćak.
Kroz program je umješno vodio velečasni Ivan Bingula, a u glazbenom programu nastupili su Župski zbor svetog Nikole biskupa Jastrebarsko pod ravnanjem sestre Paule Puzjak, profesori Iva i Tvrtko Barač na violinama te Oktet zagrebačkih bogoslova.
Domaćini i gosti nisu krili zadovoljstvo i sreću zbog objavljivanja ove značajne knjige te zbog ozračja na njezinom predstavljanju. Kćeri i sinovi jaskanskog kraja osjetili su naročiti ponos i zahvalnost prema svojim sugrađanima koji su proteklih stoljeća i desetljeća posvetili svoje živote vjeri i Kristu. Svi govornici, nadahnuti Duhom Svetim, s puno ljubavi i topline govorili su o knjizi, o biskupima, svećenicima, redovnicima i redovnicama iz davne i bliske prošlosti. Oni su nam i danas poticaj i uzor, iz njihovih života trebamo crpsti snagu i hrabrost te se odvažno suočavati sa sadašnjošću i budućnošću, rečeno je na predstavljanju.
U ovoj vrijednoj knjizi mogu se naći sve dostupne informacije o trinaest župa Jaskanskog dekanata, koje se danas nalaze na području Grada Jastrebarskog i općina Krašić, Žumberak i Draganić. Jaskanski dekanat dao je Zagrebačkoj nadbiskupiji i hrvatskom narodu dvojicu kardinala i zagrebačkih nadbiskupa - blaženog Alojzija Stepinca i Slugu Božjeg Franju Kuharića, nadbiskupa ohridskogafra Rafaela Levakovića, zagrebačkog nadbiskupa Antuna Bauera, četvoricu zagrebačkih biskupa - Benedikta Vinkovića, Petra Petretića, Martina Borkovića i Slugu Božjeg Josipa Langa, porečko-pulskog biskupa Dragutina Nežića, vojnog ordinarija Jurja Jezerinca, varaždinskog biskupa Josipa Mrzljaka, naslovnog skradinskog biskupa Mihaela Matkovića, Službenicu Božju i mučenicu Žarku Ivasić, mučenike Martina Gecinu, Maksa Burju, Matu Paljuga i Josipa Bogovića.
U nizu svećenika, redovnika i redovnica, o kojima detaljno izvještava ova knjiga, bilo je mučenika, kanonika, profesora teologije i znanstvenika, književnika i pjesnika, glazbenika, kateheta, istaknutih pastoralnih djelatnika, vrijednih pučkih misionara i evangelizatora, zaslužnih i omiljenih redovnika i redovnica. Prikupljena građa je sabrana i sistematizirana na gotovo 500 stranica teksta, upotpunjenog s oko 1100 bilješki i velikim brojem fotografija. U knjizi su izneseni i mnogi dosad nepoznati podaci, temeljeni na znanstvenom istraživanju arhivske građe pa knjiga ima sve značajke izvornog znanstvenog rada.
Knjiga "Duhovna baština Stepinčeva i Kuharićeva zavičaja" može se nabaviti u župnom dvoru jaskanske župe svetog Nikole te u knjižarama Kršćanske sadašnjosti.
(MH, foto: Matija Grgas)