Izvedba KUD-a “Lipa” iz Slavetića ponovno najuspješnija na Susretu hrvatskih folklornih ansambala i izvornih skupina u Županji
Županja je 24. kolovoza bila središte folklora u Hrvatskoj i šire, zahvaljujući 31. Susretu hrvatskih folklornih ansambala i izvornih skupina, a Trg kralja Tomislava pozornica za gotovo 400 folkloraša koji su plesom, pjesmom i glazbom publiku odveli na magično putovanje hrvatskom tradicijom i običajima.
U ovom dijelu Susreta nastupili su KUD "Mijat Stojanović" Babina Greda, HKUD "Degenija" Gospić, KUD "Lipa" Slavetić, KUD "Salinovec" Salinovec, KUD "Kralj Zvonimir" Knin, HKUD "Slavonija" Jakšić, KUD "Donji Vidovec" Donji Vidovec, KUD "Graničar" Čazma, KUD "Moslavec" Voloder, KUD "Sveti Juraj" Zagorje Ogulinsko, KUD "Prigorje" Križevci i KUD "Šokadija" Strizivojna.
Ansambli i skupine su pravo sudjelovanja na 31. Susretu izborili nastupom na županijskim smotrama. Ove manifestacije su diljem Hrvatske od ožujka do srpnja okupile 178 folklornih skupina s oko 5340 folklornih amatera diljem Hrvatske. Inače, Susret hrvatskih folklornih ansambala i izvornih skupina podrazumijeva godišnji prikaz najuspješnijih ostvarenja folklornih amatera koji djeluju u Hrvatskoj i inozemstvu, a odvija se u dvije programske kategorije, izvorni i koreografirani folklor.
Stručno povjerenstvo (etnologinja i muzejska savjetnica Katarina Bušić, etnolog i folklorist Krunoslav Šokac te glazbeni pedagog i folklorist Duško Topić) najboljim u kategoriji izvornog folklora je proglasilo KUD "Lipa" Slavetić - predstavnike Zagrebačke županije. Drugi su članovi HKUD-a "Slavonija" Jakšić i treći su folkloraši KUD-a "Graničar" Čazma.
Organizatori ovog dijela Susreta su Hrvatski sabor kulture kao krovna organizacija kulturno-umjetničkog amaterizma u Hrvatskoj, s partnerima Gradom Županja i KUD-om "Tomislav" Županja te uz potporu Ministarstva kulture i medija.
Podsjetimo, KUD “Lipa” je nositelj zaštićenog nematerijalnog kulturnog dobra izrade ogrlice „pletene kolâdre“ na području grada Jastrebarskog. Od zaborava čuvaju pučke korizmene i marijanske napjeve. 2012. i 2024. odabrani su za sudjelovanje na Međunarodnoj smotri folklora u Zagrebu. 2014. gostuju na 40. Hrvatsko-kanadskom folklornom festivalu u Mississaugi (Ontario, Kanada). Kao predstavnici Zagrebačke županije plasiraju se četiri puta na Vinkovačke jeseni.
2019. predstavljaju Hrvatsku na susretu folklornih skupina Slovenije u Žalecu, a 2023. u Mostaru na Državnoj smotri folklora Hrvata BiH. Uz to, 2020. i 2021. godine plasiraju se na Susret hrvatskih malih vokalnih sastava u kategoriji izvorne pučke glazbe. 2021. godine svojom izvedbom ostvaruju treće mjesto, a 2023. osvajaju prvu nagradu. Također, 2014., 2018., 2020. 2022. te 2024. godine predstavljaju Županiju na Susretu hrvatskih folklornih ansambala i izvornih skupina. 2018. kao i ove 2024. godine, njihova je izvedba proglašena najuspješnijom.
Članovi “Lipe” Slavetić su u samo 15 godina djelovanja izgradili ugled na hrvatskoj folklornoj sceni i kulturno-umjetničkom amaterizmu (u izričaju izvornog folklora i izvornog pučkog pjevanja) te se predanim radom, autentičnošću i kvalitetom svrstali među najnagrađivanija društva Zagrebačke županije pa i šire te svakako Jastrebarskog kraja.
(KUD "Lipa" Slavetić)