Novosti Sport Događanja

Limena glazba u okićkom kraju nekad i danas

21.04.2015. / Nefertum IT
Pred prepunom dvoranom Društvenog doma Klinča Sela u subotu, 18. travnja, predstavljena je zavičajna knjiga autorice prof. Maje Slamar pod nazivom “Limena glazba u okićkom kraju nekad i danas”.

Bila je to večer nekih starih priča, večer povijesti, večer glazbe, prava domaća večer posvećena Okiću i okićkom kraju. Dvoranu Društvenog doma u Klinča Selu do posljednjeg su sjedala popunili  Okićanci te brojni prijatelji okičkoga kraja kako bi došli čuti priču o limenoj glazbi koju je u svojoj knjizi opisala profesorica Maja Slamar.

slamar1.jpg

Radi se o knjizi koja u sebi sadrži put i razvoj limene glazbe u okićkom kraju od samih početaka pa sve do danas. Taj put autorica prikazuje kroz povijesni kontekst određenog vremena povezujući pritom povjesna događanja i činjenice s običajima i kulturom svoga zavičaja. Na njenim stranicama zapisana su svjedočanstva o pet generacija okićke limene glazbe te je u njoj po prvi puta zapisan nastanak limene glazbe na našim prostorima.

Ova knjiga kako kaže prof. Slamar, sa sobom nosi dvije priče - onu koja je zapisana na njenim stranicamate te onu o okolnostima i ljudima koji su na svakakve načine pridonjeli stvaranju te knjige te same ideje za njen nastanak.

- Sve je počelo u ljeto 2012. kada sam  pospremala dedinu sobu, pronašla sam na njegovom starom kredencu fascikl sa starim fotografijama. U najvećem broju to su bile slike limene glazbe. Interesantno je što sam to pronašla u kolovozu, mjesecu kad svi nastavnici rade planove i programe za iduću školsku godinu – priča Maja Slamar, inače profesorica povijesti u OŠ Klinča Sela.

slamar 3.jpg

Bogatstvo zavičaja oteti zaboravu

Tako se rodila ideja da sa svojim učenicima, kroz izbornu nastavu iz povijesti, obradi temu iz lokalne povijesti i to upravo o limenoj glazbe u okićkom kraju.

- Za lokalnu temu odlučila sam se zato jer će i ti mladi ljudi, naši učenici jednog dana biti odrasli i sami će stvarati našu povijest. A s druge strane razlog je bio taj da se i kroz te naše školske projekte zapišu, zabilježe svjedočanstva starih generacija kojih za nekoliko godina više neće biti i koji, ako se ne zabilježe će pasti u zaborav – kaže Slamar.

slamar2.jpg

Učenicima i njihovoj profesorici o limenoj su glazbi pričali ne samo današnji okićki puhači nego i oni najstariji koji se još uvijek s radošću sjećaju svojih dana u glazbi koja je obilježila njihov život.

- Bila su teška vremena, instrumenti su bili skupi, posuđivali smo ih od starih muzikanata, očeva, a ostali su se snalazili kak su se mogli. I tako smo se održali i svirali punih 60 godina. Ja sam odustal u 85.godini života. Ostala su nam lijepa sjećanja kojih se i danas rado sjetimo – ispričao je o svojim danima u glazbi autoričin deda Zvonko.

slamar5.jpg

Na podacima dobivenim istraživanjem profesorica Slamar, kako kaže, nije htjela stati. Povjesničarski duh u njoj nagnao ju je da o limenoj glazbi istražuje i dalje te je pretoči u zavičajnu knjigu namijenjenu svim generacijama koje dolaze.

- Ovo je pisani dokument koji će ostaviti trag na okićki kraj. U ovoj knjizi Maja Slamar je uhvatila širu povjesnu građu koju nije bilo lako prikupiti s obzirom na oskudni materijal. Sažela je povjesne činjenice i događaje kako nebi pošle u zaborav i zakinuli buduće generacije za bogatstvo koje se ničim ne može kupiti – rekao je predsjednik Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Jastrebarsko Ignac Smetko.

slamar6.jpg

Knjgu su pohvalili i na predstavljanju o njoj govorili i njeni recenzenti književnik i publicist - prof. Nino Škrabe, ravnatelj OŠ Klinča Sela - prof. Ivo Karača, ravnatelj Glazbene škole “Jastrebarsko” i voditelj puhačkog orkestra DVD-a “Stankovo” - prof. Dragutin Fabijanić te tajnik HSPD-a “Dr. Antun Radić - Okić” – gosp. Dragutin Kelečić

Okićku večer svojim su nastupima upotpunili i zborovi HSPD-a “Dr. Antun Radić – Okić” i KUD-a “Okićka trešnja” iz Stankova, te mladi puhački orkestar DVD-a “Stankovo”.

Podijeli