Novosti Sport Događanja

Počela sezona grijanja. Čuvajte se požara!

29.10.2014. / Nefertum IT
Dolaskom niskih tempreatura ovih je dana započela sezona grijanja. Kako bi se spriječile situacije u kojima može doći do požara iz Vatrogasne Zajednice Grada Jastrebarskog upozoravaju sugrađane na poduzimanje preventivnih mjera. Poseban naglasak, upozoravaju vatrogasci, potrebno je staviti na redovito čišćenje dimovodnih kanala i drugih preventivnih aktivnosti u svrhu izbjegavanja nastanka požara, ali i trovanja.

Požari dimnjaka vrlo su česti i nastaju uglavnom zbog neredovitog održavanja. Na području grada Jastrebarskog vatrogasci godišnje zbog požara dimnjaka izlaze na intervencije 10-ak puta.

- Kod požara dimnjaka dolazi do zapaljenja čađe u dimovodnom kanalu. Čađa je po svom sastavu pretežno čisti ugljik. Požar dimovodnog kanala, sam po sebi ne predstavlja opasnost ako je dimnjak ispravan i kvalitetno napravljen, te će  čađa u dimnjaku izgorjeti bez posljedica – ističu iz VZG Jastrebarsko.

Stoga se požar, naglašavaju vatrogasci, pravilnim ponašanjem odnosno pridržavanjem određenih pravila može izbjeći, a pravovremenim uočavanjem požara i ranim početkom gašenja šteta koju uzrokuje može se smanjiti na minimum.

U nastavku teksta donosimo upozorenja i upute Vatrogasne Zajednice Jastrebarsko vezane za pravilno održavanje dimnjaka, opasnosti od izbijanja požara dimnjaka te postupak u slučaju požara dimnjaka.

 Opasnost kod požara dimnjaka prijeti od:

  • leta iskri - iz grla dimnjaka iskre lete po krovu i na okolni zapaljivi materijal što može uzrokovati zapaljenje.
  • zagrijavanja zidova - dolazi do prijenosa topline kroz zidove kojima je obzidan dimovodni kanal. Ako su na takve zidove naslonjeni zapaljivi materijali (drvo, papir i sl.) može doći do zapaljenja i širenja požara na prostor.
  • prijenosa požara na građevinske elemente zgrade - kod nepravilno izvedenih dimnjaka (najčešće stare zgrade) često je moguće naići na grede (krovne, međukatna konstrukcija) koje prolaze kroz dimovodni kanal. Dolazi do zapaljenja tih greda i prijenosa požara na krovište i/ili međukatnu konstrukciju, što može imati katastrofalne posljedice.
  • pucanja dimnjaka - uzrok tome je vrlo visoka temperatura koja se razvija kod zapaljenja čađe u dimovodnom kanalu - i do 1000°C. Dolazi do pucanja zida kojim je obzidan dimovodni kanal i samog dimovodnog kanala.

Kako bi dimnjak ispravno vršio svoju funkciju i ne bi predstavljao sigurnosnu prijetnju za svoje korisnike vatrogasci upozoravaju da je potrebno držati se sljedećeg:

  • Dimnjak mora biti izveden sukladno zakonskim propisima i tehničkim normama.
  • Dimnjak se smije upotrebljavati samo za gorivo za koje je predviđen.
  • Ne smije se koristiti isti dimnjak za ložišta na kruta i plinska trošila, niti se na dimnjak predviđen za ložišta jedne vrste goriva (npr. plin) naknadno smiju priključivati ložišta na kruta goriva.
  • Potrebno je redovito čišćenje dimnjaka od strane ovlaštene pravne ili fizičke osobe koja obavlja dimnjačarske poslove na temelju ugovora o koncesiji.
  • Potrebno je ukloniti sav zapaljivi materijal u neposrednoj blizini dimnjaka, posebno na tavanskim prostorijama koje često znaju biti zakrčene gorivim materijalima neposredno uz dimnjake.

Održavajte dimnjake čistima

Iz Vatrogasne Zajednice podsjećaju na obvezu građana o redovitom održavanju i čišćenju dimnjaka.

- Vlasnici i korisnici stambenih i poslovnih objekata te korisnici drugih građevina i uređaja dužni su koristiti se uslugama ovlaštenog dimnjačara temeljem odluke Grada Jastrebarskog o ovlaštenom dimnjačaru i omogućiti redovno čišćenje i kontrolu dimovodnih sustava i uređaja za loženje sukladno propisanim rokovima – ističu iz VZG Jastrebarsko.

Prema tim propisima pregled individualnih stambenih objekta mora se obaviti  jednom godišnje i to prije loženja, a višestambeni objekt mora se pregledati dva puta godišnje kao i poslovne prostorije te zgrade.

Ovlašteni dimnjačar za područje grada Jastrebarskog je Josip Vrbančić koga možete kontaktirati na brojeve telefona: 047/ 637-153, Fax: 047/ 601-257 ili na mobitel: 098/ 364-959

dimnjaci 1.jpg

Pokazatelji da je došlo do požara dimnjaka:

  • karakterističan zvuk koji dolazi iz dimnjaka poput glasnog huktanja.
  • jako zagrijani zidovi kojima je obzidan dimovodni kanal. Oprez, ponekad su toliko vrući da može doći do opekotina prilikom diranja takvih zidova.
  • let iskri iz grla dimnjaka
  • karakterističan miris paleži.

Postupak u slučaju da je došlo do požara dimnjaka:

  • Nazovite vatrogasce na broj 193 na koji trebate javiti vaše podatke (ime i prezime, telefon, adresu),
  • Prigušite otvore za zrak na ložištu kako bi smanjili gorenje i postupno gasite peć (ložište) do dolaska vatrogasaca.
  • Ne uljevajte naglo vodu u peć jer bi moglo doći do naglog razvoja pare što može uzrokovati opekline i do pucanja peći usljed nagle promjene temperature (ovisno o materijalu izrade).
  • Obavjestite susjede o događaju kako bi spremni dočekali vatrogasce 

- Molimo naše sugrađane da se pridržavaju ovih uputa kako bi zajedno spriječili da dođe do požara dimnjaka koji svakako mogu imati i velike posljedice kako za same sugrađane tako i za njihovu imovinu – stoji u izvješću Vatrogasne Zajednice Jastrebarsko.

Podijeli