U Brazilu kuca jaskansko srce
29.07.2016. / Nefertum IT
S velikim žarom i u kockastim dresovima, za Hrvatsku se iz prvenstva u prvenstvo navija i u dalekom Brazilu. No, nije riječ o turistima, niti nekim ludim nogometnim fanaticima, već o Jaskancima – potomcima jedne jaskanske obitelji koja je prije više od 100 godina iz naselja Stankovo emigrirala u Brazil. Ovo je njihova priča.
Otvorenje Svjetskog nogometnog prvenstva u Brazilu prije dvije godine bilo je posebno za sve Hrvate jer je upravo naša reprezentacija tada s domaćinom otvarala prvenstvo. Kao i Brazilci, dobro se sjećamo te utakmice, a posebno je pamti i Gisele Horvatich Beffa, jaskanska Brazilka, koja je tog dana organizirala zajedničko gledanje utakmice među članovima svoje velike obitelji.
- To je bio poseban trenutak za našu obitelj. Bili smo podijeljena srca, ali na kraju smo svi pljeskali i jednima i drugima kad su zabili golove. Naposljetku to su naše dvije nacije – prisjeća se Gisele.
Organizirano gledanje utakmice Brazil-Hrvatska na otvorenju Svjetskog prvenstva 2014.
Navijalo se tada u Brazilu, a ista ekipa pratila je nastupe Hrvatske i na ovogodišnjem Euru. No, organizirano praćenje nogometnih utakmica u kojima igra hrvatska reprezentacija nije jedini razlog okupljanja obitelji Horvatich. Ta obitelj, porijeklom iz Jastrebarskog, hrvatsku kulturu i tradiciju te običaje i povijest zemlje svojih predaka, njeguje i promovira u dalekom svijetu.
Iz Stankova u Brazil
Nedavno smo stupili u kontakt s gospođom Gisele Horvatich Beffa iz Brazila koja nam je s velikim žarom i srcem punim ljubavi za rodnim krajem svojih predaka ispričala priču o svojoj obitelji. Davne 1912. godine, iz jaskanskog sela Stankovo obitelj je odselila u daleki Brazil, a među njima je bio i njezin djed.
- Odrastala sam slušajući priče svoga djeda Miguela o zemlji u Austro-Ugarskom carstvu, o ujedinjenoj Jugoslaviji i na kraju o toliko čekanoj nezavisnosti Hrvatske. Ali najviše sam naučila istraživajući o Hrvatskoj, jer uvijek sam imala neku potrebu poznavati povijest svojih predaka i zbog toga, znati povijest Hrvatske je bilo osnovno – priča nam Gisele koja je prije mnogo godina počela istraživati svoju obiteljsku priču koju su započeli njezin pradjed Gjuro i prabaka Katarina Horvatić.
Obitelj je 1912. godine zbog teškog života odlučila napustiti Hrvatsku. Sa svoja tri sina Stjepanom, Mihaelom i Ivanom te kćerkom Agatom krenuli su u svijet trbuhom za kruhom. Njihovo odredište najprije je bila Argentina, no brazilsko tlo nudilo je bolje uvjete za posao i za život.
- Svaki stranac koji se iskrcao u Brazilu dobio je malu pomoć od brazilske vlade dok nije stekao posao i mjesto za život. Veliki plantažeri zapošljavali su imigrante na svojim imanjima – priča nam Gisele.
Obiteljsko stablo obitelji Horvatić
Zaslužni za razvoj grada
Obitelj Horvatić bila je poslana na imanje u gradiću Jaboticabal gdje su stekli posao, a kasnije nakon puno rada i truda i svoj komadić zemlje. Tridesetih godina dvadesetog stoljeća obitelj se odlučila odseliti u grad Arapongas u saveznoj brazilskoj državi Paraná. Budući da je bila jedna od prvih obitelji koje su došle i nastanile se u tom gradu obitelj je obilježila njegov razvoj.
- Ponosna sam što mogu reći da je moj djed Miguel Horvatich konstantno radio i ulagao u rast i razvoj Arapongasa. Razvio je svoj posao u agrikulturi, lončarstvu i također u trgovini žitarica i kave. Sve u suradnji sa svojim bratom. Djed je i dugo godina bio direktor ruralnog sindikata Arapongasa – s ponosom priča Gisele.
Njen djed sa svojom obitelji zaslužan je i za izgradnju gradske crkve, a dio svoje zemlje dao je za izgradnju velikog kompleksa u kojem se nalaze institucije poput škole, vrtića, centra za starije, centra zdravlja i sl., a koji nosi naziv Complexo Miguel Horvatich (Kompleks Mihaela Horvatića).
To je samo dio priče, zapravo, ona brazilska strana priče o obitelji Horvatić iz Jastrebarskog koja je svoj život, kao i mnogi Hrvati u ono vrijeme, nastavila daleko od svog rodnog doma u potrazi za boljim životom.
- Ne mogu predvidjeti kakav bi bio život obitelji da je ostala u Hrvatskoj, ali vjerujem da je velik cilj mog pradjeda Jorgea (Gjure) bio ispunjen na brazilskoj zemlji. U ovoj zemlji su se borili, teško radili, imali težak život, ali pobijedili su i nastavili živjeti dostojanstveno i pošteno. Uspjeli su steći imanje gdje su radili i uzdržavali obitelj. I ja, kao Gjurina praunuka, mnogo se ponosim životnom pričom svojih predaka – ispričala nam je Gisele.
Potomci obitelji Horvatich u Brazilu danas
Knjiga o obiteljskoj priči
O toj hrvatsko-brazilskoj životnoj priči Gisele je odlučila napisati knjigu, pa je 2010. godine započela temeljito istraživati povijest svojih predaka. Priču koja je počela 1912. u Jastrebarskom trebalo je doći istražiti upravo tamo - na rodnu grudu obitelji Horvatich.
- Svojim rođacima sam uvijek govorila da ću "jednog dana" posjetiti Hrvatsku i grad Jastrebarsko. Pretraživala sam internet i znala sam da je to jedan mali grad, blizu glavnog grada Zagreba i pretpostavljala sam da se svi u gradu poznaju. Govorila sam svojoj obitelji da ću ići tražiti rođake u Hrvatskoj s fotografijom djeda u ruci i predstavljajući se kao unuka i potomak obitelji, ali s razvojem društvenih mreža to više nije bilo potrebno – kaže Gisele.
Tako je stupila u kontakt s "hrvatskim" Horvatićima koji stanuju u Stankovu, a nakon nekoliko mjeseci dopisivanja odlučila je i osobno doći u Hrvatsku. U srpnju 2012. godine ostvario se njen san te je s mužem posjetila zemlju u kojoj su rođeni njen pradjed, prabaka i djed. Posjetivši Dubrovnik, Split, Šibenik, neke od otoka, Pulu, Pazin, Varaždin, Osijek, Plitvice te brojne druge gradove, stigla je napokon i u Jastrebarsko.
Posjet voljenoj Jaski
- Sve što sam znala o gradu bilo je preko interneta i preko starih crno-bijelih fotografija moga djeda i tada je to sve oživjelo u bojama. Bila sam u Jastrebarskom i u Stankovu. Na mjestu gdje je rođen moj djed! Ne mogu opisati sreću, jer bila sam prva osoba u obitelji koja je posjetila Hrvatsku nakon 42 godine kada ju je posljednji put moj djed posjetio – rekla nam je Gisele ispričavši nam svoje doživljaje s tog posjeta Hrvatskoj i našem kraju, kada je upoznala svoje rođake koji danas žive u Stankovu. Bili su to Paulina, Ignac i Vinko s obitelji, te Vera Kovačina i Marija Kelečić iz obitelji najstarije sestre Giselinog pradjeda Gjure te mnogi drugi, kako kaže, dobri ljudi koji su joj drage volje ispričali onu jaskansku stranu priče.
Gisele i njen suprug u posjetu Horvatićima u Jastrebarskom (Gisele treća s desna)
- Obitelj Horvatić s radošću nas je odvezla do crkve gdje su se moji pradjed i prabaka oženili i gdje su njihova djeca krštena. Upoznali su nas s Jaskom, s ostacima Starog grada Okića, Zagrebom, bili su to najbolji dani u najboljem društvu – prisjetila se Gisele.
U Jastrebarskom je, kaže, provela nezaboravne trenutke kojih će se uvijek sjećati, a velika joj je želja s jednakom ljubaznošću ugostiti rođake iz Hrvatske u svom domu u Brazilu.
- Moj je san ugostiti rođake iz Hrvatske u svojoj kući i vratiti im svu ljubav s kojom su nas dočekali i primili. Nadam se da će ubrzo doći taj dan. Svi mi nedostaju! I rado bih se željela vratiti u Hrvatsku, ali ne znam kada ću to ponovo moći – kaže nam Gisele.
Obiteljska druženja
I dok tako u dalekom Brazilu sanja o Hrvatskoj i jaskanskim brežuljcima, dok svoje emocije iz srca pretače na stranice knjige, zajedno sa svojim rođacima, potomcima "jaskanskih Brazilaca" kojih danas u Brazilu ima više od 500, njeguje i promovira hrvatske običaje, povijest i kulturu. Organiziraju se razna druženja na kojima se poslužuje tipična hrvatska hrana, sluša se hrvatska glazba, plešu se tradicionalni plesovi. Gisele je otvorila i službenu facebook stranicu "Familia Horvatich-Oficial" putem koje su sve informacije o obitelji lako dostupne svima, a na stranici se također promoviraju i važna događanja iz Hrvatske, kao što je obilježavanje važnih datuma, obljetnica ili pak uspjesi hrvatskih sportaša.
Navijačka atmosfera u Brazilu
- Radim to iz ljubavi prema Hrvatskoj. Iz jednog razloga koji ne znam opisati, naslijedila sam ljubav koju je moj djed imao prema svojoj zemlji. Ljubav koja čini da se osjećam Hrvaticom u srcu – kaže Gisele dodajući kako joj je jedino žao što još uvijek ne govori hrvatski jezik, ali se nada da će ga već jednom naučiti.
Stota obljetnica dolaska u Brazil
Dobar dio svoje velike brazilske obitelji jaskanskih korijena, Gisele je prvi put uspjela okupiti 8. rujna 2012. godine. Toga su dana u Arapongasu obilježili 100 godina od dolaska svojih predaka iz Hrvatske u Brazil. Od 500 članova obitelji, okupilo ih se čak 256 što je iznimno velika i pohvalna brojka budući da Horvaticha ima na raznim stranama golemog Brazila. Njihov susret popratili su i nacionalni brazilski mediji. Od toga dana obitelj se nastoji i češće okupljati, i družiti se na "hrvatski način".
Obitelj Horvatich na 100. obljetnici dolaska u Brazil
Iako se nalaze 10 tisuća kilometara daleko od svoje rodne grude, od mjesta odakle su potekli njihovi preci, ljubav prema domovini u svakoj novoj generaciji ne jenjava. Primamljiva čar Brazila (kojoj je, vjerovali ili ne, teško odoljeti, op.a) ipak nije dovoljna da zaborave malu zemlju iz koje su potekli, o kojoj uče i istražuju, o kojoj pričaju sa zanosom i ljubavlju. Ne čudi nas, na kraju, njihov zanos rodnim krajem jer i Jaska ima svoju posebnu čar. A da hrvatski Brazilci ne posustaju u svojim nastojanjima, zasigurno je zaslužno upravo njihovo jaskansko srce.
(fotografije ustupila Gisele Horvatich Beffa)
Otvorenje Svjetskog nogometnog prvenstva u Brazilu prije dvije godine bilo je posebno za sve Hrvate jer je upravo naša reprezentacija tada s domaćinom otvarala prvenstvo. Kao i Brazilci, dobro se sjećamo te utakmice, a posebno je pamti i Gisele Horvatich Beffa, jaskanska Brazilka, koja je tog dana organizirala zajedničko gledanje utakmice među članovima svoje velike obitelji.
- To je bio poseban trenutak za našu obitelj. Bili smo podijeljena srca, ali na kraju smo svi pljeskali i jednima i drugima kad su zabili golove. Naposljetku to su naše dvije nacije – prisjeća se Gisele.
Organizirano gledanje utakmice Brazil-Hrvatska na otvorenju Svjetskog prvenstva 2014.
Navijalo se tada u Brazilu, a ista ekipa pratila je nastupe Hrvatske i na ovogodišnjem Euru. No, organizirano praćenje nogometnih utakmica u kojima igra hrvatska reprezentacija nije jedini razlog okupljanja obitelji Horvatich. Ta obitelj, porijeklom iz Jastrebarskog, hrvatsku kulturu i tradiciju te običaje i povijest zemlje svojih predaka, njeguje i promovira u dalekom svijetu.
Iz Stankova u Brazil
Nedavno smo stupili u kontakt s gospođom Gisele Horvatich Beffa iz Brazila koja nam je s velikim žarom i srcem punim ljubavi za rodnim krajem svojih predaka ispričala priču o svojoj obitelji. Davne 1912. godine, iz jaskanskog sela Stankovo obitelj je odselila u daleki Brazil, a među njima je bio i njezin djed.
- Odrastala sam slušajući priče svoga djeda Miguela o zemlji u Austro-Ugarskom carstvu, o ujedinjenoj Jugoslaviji i na kraju o toliko čekanoj nezavisnosti Hrvatske. Ali najviše sam naučila istraživajući o Hrvatskoj, jer uvijek sam imala neku potrebu poznavati povijest svojih predaka i zbog toga, znati povijest Hrvatske je bilo osnovno – priča nam Gisele koja je prije mnogo godina počela istraživati svoju obiteljsku priču koju su započeli njezin pradjed Gjuro i prabaka Katarina Horvatić.
Obitelj je 1912. godine zbog teškog života odlučila napustiti Hrvatsku. Sa svoja tri sina Stjepanom, Mihaelom i Ivanom te kćerkom Agatom krenuli su u svijet trbuhom za kruhom. Njihovo odredište najprije je bila Argentina, no brazilsko tlo nudilo je bolje uvjete za posao i za život.
- Svaki stranac koji se iskrcao u Brazilu dobio je malu pomoć od brazilske vlade dok nije stekao posao i mjesto za život. Veliki plantažeri zapošljavali su imigrante na svojim imanjima – priča nam Gisele.
Obiteljsko stablo obitelji Horvatić
Zaslužni za razvoj grada
Obitelj Horvatić bila je poslana na imanje u gradiću Jaboticabal gdje su stekli posao, a kasnije nakon puno rada i truda i svoj komadić zemlje. Tridesetih godina dvadesetog stoljeća obitelj se odlučila odseliti u grad Arapongas u saveznoj brazilskoj državi Paraná. Budući da je bila jedna od prvih obitelji koje su došle i nastanile se u tom gradu obitelj je obilježila njegov razvoj.
- Ponosna sam što mogu reći da je moj djed Miguel Horvatich konstantno radio i ulagao u rast i razvoj Arapongasa. Razvio je svoj posao u agrikulturi, lončarstvu i također u trgovini žitarica i kave. Sve u suradnji sa svojim bratom. Djed je i dugo godina bio direktor ruralnog sindikata Arapongasa – s ponosom priča Gisele.
Njen djed sa svojom obitelji zaslužan je i za izgradnju gradske crkve, a dio svoje zemlje dao je za izgradnju velikog kompleksa u kojem se nalaze institucije poput škole, vrtića, centra za starije, centra zdravlja i sl., a koji nosi naziv Complexo Miguel Horvatich (Kompleks Mihaela Horvatića).
To je samo dio priče, zapravo, ona brazilska strana priče o obitelji Horvatić iz Jastrebarskog koja je svoj život, kao i mnogi Hrvati u ono vrijeme, nastavila daleko od svog rodnog doma u potrazi za boljim životom.
- Ne mogu predvidjeti kakav bi bio život obitelji da je ostala u Hrvatskoj, ali vjerujem da je velik cilj mog pradjeda Jorgea (Gjure) bio ispunjen na brazilskoj zemlji. U ovoj zemlji su se borili, teško radili, imali težak život, ali pobijedili su i nastavili živjeti dostojanstveno i pošteno. Uspjeli su steći imanje gdje su radili i uzdržavali obitelj. I ja, kao Gjurina praunuka, mnogo se ponosim životnom pričom svojih predaka – ispričala nam je Gisele.
Potomci obitelji Horvatich u Brazilu danas
Knjiga o obiteljskoj priči
O toj hrvatsko-brazilskoj životnoj priči Gisele je odlučila napisati knjigu, pa je 2010. godine započela temeljito istraživati povijest svojih predaka. Priču koja je počela 1912. u Jastrebarskom trebalo je doći istražiti upravo tamo - na rodnu grudu obitelji Horvatich.
- Svojim rođacima sam uvijek govorila da ću "jednog dana" posjetiti Hrvatsku i grad Jastrebarsko. Pretraživala sam internet i znala sam da je to jedan mali grad, blizu glavnog grada Zagreba i pretpostavljala sam da se svi u gradu poznaju. Govorila sam svojoj obitelji da ću ići tražiti rođake u Hrvatskoj s fotografijom djeda u ruci i predstavljajući se kao unuka i potomak obitelji, ali s razvojem društvenih mreža to više nije bilo potrebno – kaže Gisele.
Tako je stupila u kontakt s "hrvatskim" Horvatićima koji stanuju u Stankovu, a nakon nekoliko mjeseci dopisivanja odlučila je i osobno doći u Hrvatsku. U srpnju 2012. godine ostvario se njen san te je s mužem posjetila zemlju u kojoj su rođeni njen pradjed, prabaka i djed. Posjetivši Dubrovnik, Split, Šibenik, neke od otoka, Pulu, Pazin, Varaždin, Osijek, Plitvice te brojne druge gradove, stigla je napokon i u Jastrebarsko.
Posjet voljenoj Jaski
- Sve što sam znala o gradu bilo je preko interneta i preko starih crno-bijelih fotografija moga djeda i tada je to sve oživjelo u bojama. Bila sam u Jastrebarskom i u Stankovu. Na mjestu gdje je rođen moj djed! Ne mogu opisati sreću, jer bila sam prva osoba u obitelji koja je posjetila Hrvatsku nakon 42 godine kada ju je posljednji put moj djed posjetio – rekla nam je Gisele ispričavši nam svoje doživljaje s tog posjeta Hrvatskoj i našem kraju, kada je upoznala svoje rođake koji danas žive u Stankovu. Bili su to Paulina, Ignac i Vinko s obitelji, te Vera Kovačina i Marija Kelečić iz obitelji najstarije sestre Giselinog pradjeda Gjure te mnogi drugi, kako kaže, dobri ljudi koji su joj drage volje ispričali onu jaskansku stranu priče.
Gisele i njen suprug u posjetu Horvatićima u Jastrebarskom (Gisele treća s desna)
- Obitelj Horvatić s radošću nas je odvezla do crkve gdje su se moji pradjed i prabaka oženili i gdje su njihova djeca krštena. Upoznali su nas s Jaskom, s ostacima Starog grada Okića, Zagrebom, bili su to najbolji dani u najboljem društvu – prisjetila se Gisele.
U Jastrebarskom je, kaže, provela nezaboravne trenutke kojih će se uvijek sjećati, a velika joj je želja s jednakom ljubaznošću ugostiti rođake iz Hrvatske u svom domu u Brazilu.
- Moj je san ugostiti rođake iz Hrvatske u svojoj kući i vratiti im svu ljubav s kojom su nas dočekali i primili. Nadam se da će ubrzo doći taj dan. Svi mi nedostaju! I rado bih se željela vratiti u Hrvatsku, ali ne znam kada ću to ponovo moći – kaže nam Gisele.
Obiteljska druženja
I dok tako u dalekom Brazilu sanja o Hrvatskoj i jaskanskim brežuljcima, dok svoje emocije iz srca pretače na stranice knjige, zajedno sa svojim rođacima, potomcima "jaskanskih Brazilaca" kojih danas u Brazilu ima više od 500, njeguje i promovira hrvatske običaje, povijest i kulturu. Organiziraju se razna druženja na kojima se poslužuje tipična hrvatska hrana, sluša se hrvatska glazba, plešu se tradicionalni plesovi. Gisele je otvorila i službenu facebook stranicu "Familia Horvatich-Oficial" putem koje su sve informacije o obitelji lako dostupne svima, a na stranici se također promoviraju i važna događanja iz Hrvatske, kao što je obilježavanje važnih datuma, obljetnica ili pak uspjesi hrvatskih sportaša.
Navijačka atmosfera u Brazilu
- Radim to iz ljubavi prema Hrvatskoj. Iz jednog razloga koji ne znam opisati, naslijedila sam ljubav koju je moj djed imao prema svojoj zemlji. Ljubav koja čini da se osjećam Hrvaticom u srcu – kaže Gisele dodajući kako joj je jedino žao što još uvijek ne govori hrvatski jezik, ali se nada da će ga već jednom naučiti.
Stota obljetnica dolaska u Brazil
Dobar dio svoje velike brazilske obitelji jaskanskih korijena, Gisele je prvi put uspjela okupiti 8. rujna 2012. godine. Toga su dana u Arapongasu obilježili 100 godina od dolaska svojih predaka iz Hrvatske u Brazil. Od 500 članova obitelji, okupilo ih se čak 256 što je iznimno velika i pohvalna brojka budući da Horvaticha ima na raznim stranama golemog Brazila. Njihov susret popratili su i nacionalni brazilski mediji. Od toga dana obitelj se nastoji i češće okupljati, i družiti se na "hrvatski način".
Obitelj Horvatich na 100. obljetnici dolaska u Brazil
Iako se nalaze 10 tisuća kilometara daleko od svoje rodne grude, od mjesta odakle su potekli njihovi preci, ljubav prema domovini u svakoj novoj generaciji ne jenjava. Primamljiva čar Brazila (kojoj je, vjerovali ili ne, teško odoljeti, op.a) ipak nije dovoljna da zaborave malu zemlju iz koje su potekli, o kojoj uče i istražuju, o kojoj pričaju sa zanosom i ljubavlju. Ne čudi nas, na kraju, njihov zanos rodnim krajem jer i Jaska ima svoju posebnu čar. A da hrvatski Brazilci ne posustaju u svojim nastojanjima, zasigurno je zaslužno upravo njihovo jaskansko srce.
(fotografije ustupila Gisele Horvatich Beffa)
Zadnje objavljeno