Bačvarija Golub: 'Izrada jedne bačve traje 11 sati, a radnike je teško pronaći'
Milivoj Golub iz Jastrebarskog, diplomirani inžinjer drvne industrije, majstor je svog zanata, čovjek koji je s velikom ljubavlju nastavio obiteljski posao.
-Bačve proizvodimo od hrvatskoga hrasta lužnjaka i kitnjaka čime vina iz naših bačava dobivaju u potpunosti autohtoni okus. Kvalitetu dokazujemo nepropusnošću, postojanošću te dobivanjem medalja za vina odležala u našim bačvama-, kaže Milivoj i dodaje da osim posuđa za vino i rakiju proizvode i namještaj od drvenog posuđa (bačva-stol, sa dva tipa stolica, stalaže za butelje, lustere, stalke za čaše) čime opremaju interijere podruma, kušaonica i trgovina.
Otac Mirko opskrbljivao je vinogradarska područja Plešivice, Zagorje, okolicu Zagreba, dok danas njihove bačve traže i u Americi, Italiji, Crnoj Gori i Hercegovini.
-Surađujemo s vinarijom Purgatory Cellars iz Savezne Države Colorado (SAD) za koju proizvodimo i obnavljamo bačve i vinifikatore te namještaj od drvenog posuđa. Proizvodimo nove i servisiramo bačve za Slovenske vinare kao i najviše i najvažnije, za domaće tržište. Osim bačvarske radionice, prije 7 godina otvorili smo i Bačvarsku zbirku u kojoj su izloženi eksponati starog bačvarskog alata, naprava i proizvoda. Cilj nam je održati na životu manufakturnu tehnohogiju proizvodnje, posebno savijanja i tostiranja, proizvodnju koja daje jedinstvene rezultate i koja se, u današnje vrijeme, može nazvati i umjetnošću-, smatra Milivoj.
Zbirka je od Ministarstva kulture 2014. godine dobila status kulturnoga dobra Republike Hrvatske. Godinu prije, Hrvatska obrtnička komora bačvarskoj je radionici dodijelila status Obrt s tradicijom.
Drveno se posuđe izrađuje iz više godina prirodno sušenoga drva hrasta lužnjaka i kitnjaka visoke kakvoće, što uz kvalitetnu izradbu konačnom proizvodu jamči postojanost, trajnost i vrhunsku kvalitetu vina i/ ili rakije, a zbog jedinstvenog svojstva drva - mikrooksidacije - koja postupno i nezamjenjivo povećava kakvoću vina ili rakije koja odležava u drvenoj posudi.
U radionici se od 2001. godine izrađuju i barrique-bačve koje vinu daju osebujnu profinjenost, eleganciju i punoću dimljenih tonova hrastovine, okus karamela i miris vanilije. Spoznaje o najnovijim trendovima u bačvarstvu stjecali su tijekom studijskih posjeta francuskim (Seguine Moreau i Nadalie) i mađarskim (Trust) tvornicama bačava. Cijepanu hrastovu dužicu za proizvodnju barrique bačvi kupuju od Šiške iz Štitara (proizvode i drvene avione za Italiju, vl. Mijo Čošković), a koji dužicu izvoze u Francusku, Italiju i drugdje.
Ne oskudijevaju poslom, ali problem je što mladi nemaju interesa, a smjer bačvara u drvnim školama ukinut je prije nekoliko godina.
-Trenutno smo trojica zaposlenika, s ciljem i željom naći mlade ljude koji bi htjeli izučiti ovaj zanat koji sve više postaje deficitaran. Naime, od Cavtata do Daruvara i Oroslavlja, osim Istre, nema bačvarskih radionica-, ističe. Bačvarstvo je zahtjevan zanat koji ima preko dvadeset operacija, a ne postoji sistem (osim industrijalizacije proizvodnje, čime se gubi na kakvoći) kojim se dani procesi mogu ubrzati. Za kompletnu strojno-ručnu izradu jedne bačve volumena 225 l, a kada se radi istovremeno nekoliko istih, potrebno je prosječno 11 sati rada.
Cijeli tekst možete pročitati na stranicama Agrokluba.
foto: Arhiva Bačvarije Golub