Izgradili vrtić s nedovoljno prostorija za djecu
U nešto više od dvije godine otkako je otvoren, objekt Dječjeg vrtića Radost u Gornjem Desincu doživio je nekoliko građevinskih zahvata. Iako nov, moderan, luksuzan i niskoenergetski vrtić, čija je izgradnja stajala preko 12 milijuna kuna, za potrebe jaskanske djece ipak se trebao dodatno preurediti.
Kada je u rujnu 2014. vrtić u Desincu otvoren, taj se projekt hvalio na sva zvona. Grad je u njega uložio velika sredstva, a njegova izgradnja sufinancirana je i sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost s gotovo 2 milijuna kuna. Riječ je o niskoenergetskom objektu, jedinom takvom vrtiću na ovim prostorima, moderno opremljenom i s visokim standardom. Tada su u vrtić smještene tri odgojne skupine djece, a Grad Jastrebarsko pohvalio se da više nema problem s neupisanom djecom.
Neodrživ standard
Danas taj isti vrtić izgleda malo drugačije. Doznajemo kako je u protekle dvije godine doživio adaptaciju koja je bila nužna iz razloga što sam prostor vrtića nije bio adekvatan za broj upisane djece. Naime, prema odredbama novog državnog pedagoškog standarda, broj djece po skupinama trebao je biti manji pa se pokazalo da u velikom, novom i modernom vrtiću, manjka prostorija.
-Već godinu dana nakon otvaranja vrtića vidjeli smo da smo u problemu i da će ostati puno neupisane djece. I bez obzira što se kaže da Grad možda nije dužan osigurati vrtić za svu djecu, Grad razmišlja na način da svako dijete ima to pravo. I pokušavamo stvoriti situaciju da se sva djeca upišu. Vidjeli smo da nećemo moći upisati svu djecu i tada dolazimo do zaključka da krasan standard koji u vrtiću imamo nećemo moći održati do kraja takvim, tim više što taj standard nemamo ni u ostalim objektima – objasnila nam je ravnateljica vrtića Jadranka Stojković.
Tada je i sama predložila Gradu, koji je osnivač dječjeg vrtića, da se krene u manje građevinske zahvate na postojećem objektu te da se neke od prostorija vrtića prenamijene u odgojne skupine.
Adaptacija prostorija
U vrtiću je tako nakon samo godinu dana velika multifunkcionalna prostorija, namijenjena za tjelesni odgoj ili gostujuće kazalište predstave, pregrađena fleksibilnom staklenom stijenom kako bi se dobio prostor za još jednu odgojnu skupinu. Iduće pedagoške godine, adaptacijom postojećih popratnih prostorija namijenjenih za skladištenje kolica, didaktiku, za rad stručnih suradnika, te su prostorije prenamijenjene za još dvije odgojne skupine. Vrtić je tako od početne tri skupine, adaptiran na sadašnjih šest skupina koje ukupno pohađa 114 djece.
U građevinske zahvate, koji su u vrtiću obavljeni tijekom ljetnih mjeseci, uložena su sredstva Grada Jastrebarskog u iznosu oko 100 000 kuna po godini adaptacije, dok je vrtić uložio vlastita sredstva za opremanje prostorija.
Zašto rekonstrukcija novog objekta?
Zašto se moralo ići u rekonstrukciju posve novog objekta vrtića, iz Grada Jastrebarskog, koji je njegov osnivač, do danas nam nisu nam odgovorili, no odgovore na naša pitanja nastojala nam je dati ravnateljica vrtića, gospođa Stojković.
Istaknula je kako novi državni pedagoški standard nalaže manji broj djece po odgojnim skupinama, a budući da se prema zakonu mora primjenjivati, tako je odlučio i Grad Jastrebarsko kao osnivač vrtića "Radost". U jaskanskom vrtiću taj se standard uvodio postepeno, objašnjava ravnateljica, a sada je u Desincu ostvaren 99,9 posto.
-Važemo: ili ostavite neupisanu djecu ili kršite zakon. Upravno vijeće je bilo oštro da zakon treba poštivati i donijelo takvu odluku. Bili smo svjesni da nećemo to moći ispoštivati, pa je bila moja ideja da ponovo uđemo u neke građevinske zahvate i omogućimo ipak približno isti broj djece u vrtiću – objašnjava ravnateljica.
Moglo se skromnije
Zašto se na te standarde nije mislilo prije, u trenutku gradnje vrtića, kada se mogao napraviti možda malo skromniji objekt, ali s potrebnim kapacitetima, odgovor bi trebao dati Grad. Ravnateljica Stojković ističe kako je standard koji su vrtićem u Desincu dobila jaskanska djeca i zaslužuju, ali je on neodrživ.
-Kad je otvoren, vrtić u Desincu koji je zaista napravljen sa svim standardima kakve ja, bez obzira na osobnu skromniju prirodu, smatram da zaslužuju naša djeca. Naravno da je pitanje jesmo li ih mogli pratiti i ispoštivati – kaže Stojković.
Odgovornost Grada
Iako ističe da s Gradom Jastrebarskim dugi niz godina ima dobru suradnju, neovisno o političkoj garnituri koja je na vlasti, objašnjava kako je odgovornost i odluka prilikom gradnje vrtića bila upravo na Gradu, a njoj kao ravnatelju ostaje da se u datim okolnostima snalazi.
- Prilikom gradnje dogovarate s Gradom i utječete koliko možete, a na kraju dobijete to što dobijete. Zadaća ravnatelja je da se u datim uvjetima najbolje snalazi prije svega za dobrobit djece i roditelja, kad govorimo o problemu neupisane djece. To je ključno. Tako je bilo i s Desincom – kaže nam ravnateljica.
Da broj neupisane djece u vrtić u Jastrebarskom bude što manji, brine se, kako je vidljivo, na razne načine. Ravnateljica se nada da će se u skorašnje vrijeme na području grada graditi i novi vrtić. Kad to bude, nadamo se da će se od početka razmišljati o njegovim kapacitetima.