Novosti Sport Događanja

Jaska slijedi pravila igre

26.03.2014. / Nefertum IT
Oko vode se radi nepotrebna panika – stav je to gradonačelnika Jastrebarskog Zvonimira Novosela po pitanju restrukturiranja vodoopskrbnog sustava u Hrvatskoj. I dok je u proteklih mjesec dana najavljena reforma vode digla na noge čitavu Zagrebačku županiju jaskanski je gradonačelnik ostao miran jer se u Jaski, kako kaže, neće dogoditi ništa.

Nacrt prijedloga Uredbe o uslužnim područjima znači da bi gotovo svi vodoopskrbni sustavi koji se nalaze na području Zagrebačke županije trebali potpasti pod upravljanje Grada Zagreba i Zagrebačkog holdinga. Na taj bi način gotovo četvrtina stanovnika cijele Hrvatske, oko milijun ljudi, koristila jednog davatelja vodne usluge, dok bi preostale tri četvrtine bile podijeljene na 18 uslužnih područja. Analizom trenutnih cijena vode na području Zagrebačke županije može se zaključiti, prihvati li se ovakva Uredba, da će doći do povećanja cijene vode. Takva je situacija potaknula na javne rasprave u Županiji, a u nekim su gradovima održane i tematske sjednice gradskog vijeća, na kojima su doneseni zaključci o protivljenju spomenutoj reformi. Županija zahtijeva da područje Zagrebačke županije postane posebno uslužno područje, osim grada Samobora, Svete Nedelje te Općine Stupnik i Jakovlje, a ne da se cjelokupni sustav centralizira i vodeću ulogu preuzme jedno megalomansko poduzeće – prezaduženi Zagrebački holding.

Zašto Jaska ne reagira?

Predsjecnik Gradske organizacije HSS-a Filip Tončić u priopćenju za medije reagirao je na ne izjašnjavanje gradonačelnika Novosela po pitanju reforme vodoopskrbnog sustava upozoravajući da građane Jastrebarskog, ako se i kad se reforma provede, očekuje poskupljenje vode za čak 40%.

- Gradonačelnik Novosel sa svoje pozicije morao je zahtijevati da naši vodoopskrbni sustavi ne pripadnu pod upravljanje Grada Zagreba i Zagrebačkog holdinga što će rezultirati povećanjem cijene vode – ističe Tončić u izvješću.

Gradonačelnik pak ne vjeruje u takav rasplet situacije. Smatra da se oko cijele priče diže nepotrebna panika i to, kako kaže, vrlo licemjerno, upravo od onih koji su određene ugovore potpisali, a sada ih se ne nastoje držati.

Pravila igre su definirana

Novosel objašnjava kako je ova reforma jedna od obveza Direktiva Europske unije koje je Hrvatska preuzela u pristupnim pregovorima, a pregovaralo se za vrijeme bivše Vlade koja je i potpisala sporazum, ugovor o pristupanju i svu ostalu dokumentaciju. Dokumentima su pravila igre definirana - ističe gradonačelnik koji ih i namjerava slijediti.

- Temeljem Zakona o vodama i Strategija upravljanja vodama i okvirnim direktivama došlo bi do cijepanja komunalnih poduzeća i u Jastrebarskom i u cijeloj državi. Nažalost, neki od gradova i općina još nisu učinili te promjene, i to najviše oni čiji su gradonačelnici i načelnici iz redova stranaka koje su donosile te direktive, dakle apsurdno. Mi smo u Jaski prozivani da cijepamo komunalna poduzeća, a mi smo ih cijepali po zakonu koji su donijeli HDZ i HSS i svi su bili dužni to učiniti – kaže Novosel. 

vode novosel.jpg
(Foto: arhiva Jaska danas)

Cijena vode je održiva

No slijeđenje tih pravila ne bi trebalo naštetiti Jaskancima. Iako se povećanje cijene računa za vodu predviđa, gradonačelnik je optimističan. Prosječna obitelj u Jaski za 10 kubika vode mjesečno potroši 130 kuna i ta je cijena, ističe gradonačelnik, održiva:

-U Jaski se neće dogodit ništa. Samo će se u gradskoj administraciji smanjit utjecaj nekih strateških odluka, gdje će se motati pregovarati. Ali u  nekim će se gradovima cijena dizati, no Jaska neće biti taj slučaj – kaže Novosel.

Prioriteti gradova u ovoj se priči razlikuju od slučaja do slučaja kao i konačan ishod koji ih očekuje. Županija predlaže osnivanje zasebnog uslužnog područja koje bi obuhvaćalo njezine gradove umjesto da to bude Zagrebački holding.

- To što nudi Županija nijednim propisom nije predviđeno, a isto tako je jednako loše. Ja bih i dalje najviše volio da Jaska ima zaseban vodoopskrbni sustav jer je on kvalitetan, dobar i na jednoj od rijetko dobrih razina u Županiji. Imamo održiv sustav po pitanju ekonomske cijene vode, sustav u koji smo puno ulagali i u koji imamo predgrađevinske dozvole, ušli smo u projekte financiranja Europske unije. Za Jasku ni jedna ni druga priča nije dobra – ističe gradonačelnik i dodaje kako nikakvim zakonima nije propisano da će uslužno područje činiti jedna tvrtka i da će to nužno biti Zagrebački holding.

-  Izričito piše da  će gradovi i općine sami svojim sporazumima fuzionirati te tvrtke kad za to dođe vrijeme. Prvi preduvijet da bi se tvrtke mogle spajati su uslužna područja. Ako je uslužno područje tehničko-tehnološka cjelina o kojoj se priča, koje je predloženo za grad Zagreb i dio Županije, ja iz toga iščitavam da se gradovi među sobom dogovore o javnim isporučiteljima. Ako skupimo tri milijuna kubika i imamo sustav to mogu biti gradovi i općine, bez Zagreba i ostalih gradova županije – govori Novosel.

Županija nema pravo odlučivati

Gradonačelnik ističe da između opcije koju Županija predlaže i zagrebačke opcije za Jasku nema nikakve razlike, a isto tako naglašava da pitanje javne vodoopskrbe i odvodnje ne potpada pod nadležnost Županije i da ona u ovom pitanju nema pravo odlučivati.

- Ovlasti nacionalnih, regionalnih i lokalnih sektora su strktno definirane. Županijama nije predviđeno da imaju ovlasti nad odvodnjom i navodnjavanjem. Niti zakonom niti strategijom o upravljanju vodama, niti direktivom. Država je rekla: županije s time nemaju veze – kaže Novosel.

vode1.jpg

I tvrtka Vode Jastrebarsko dijeli stav Grada, no draže bi im bilo, kako i gradonačelnik sam ističe, kad bi Jaska i dalje sama upravljala sustavom vodoopskrbe, no u skorijoj budućnosti ova se reforma, naglašava Novosel neće moći izbjeći.

- Intimno, kao Jaskanaac zbog te činjenice nisam sretan. Ali postoji zakon koji se provodi i na što je cijela ova država pristala.  Svi projekti financiranja vodoopskrbi i odvodnji će bit obustavljeni, ako se ne ispoštuju ugovori. To nije nešto što nam je netko nametnuo nego ono što smo ispregovarali i što smo potpisali. Mi ćemo se boriti za sebe u okviru zakona, i ni u jednom trenutku nećemo ništa prepustit slučaju. Ne  možemo se borit transparentima, nego institucionalno i u konačnici nitko ne može gradsko poduzeće sebi pripojit potezom kista. To nije nešto što će ići preko noći. To će se dogodit jer smo preuzeli te obveze – zaključuje Novosel.

Treba li brinuti?

I dok gradonačelnik smireno očekuje pregovore oko fuzioniranja, mi s njime ne dijelimo tu lagodnost. Naime, kakav će poslovni udjel, a time i utjecaj, imati Jastrebarsko u uslužnom području koje broji milijun potrošaća kada sama Jaska ima 16 tisuća stanovnika – 2%? Kako će s tih dva posto utjecati na politiku investicija i širenja vodoopskrbe na tako velikom uslužnom području? Prioritet Zagreba je smanjiti gubitak vode od 60%, koji je sada prisutan u cjevovodima, a Zagrebačke županije gradnja još nepostojeće vodovodne mreže prema istočnom dijelu Županije. Potrebe Jaske u tim okvirima bit će nevidljive. Sva infrastruktura izgrađena na području grada, doprinosima građana, predat će se u vlasništvo i upravljanje drugom tijelu.

U konačnici će tvrtka Vode Jastrebarsko biti samo podružnica koja će ispunjavati zahtjeve Zagreba. Na kraju, u jednom uslužnom području mora biti jedna cijena, a izjednačavanje cijena sa Zagrebom uglavnom za sve ostale znači poskupljenje.

Podijeli