Novosti Sport Događanja

Jaskanka Ira Ribarić i Riječanka Mia Stražičić lansirale kolekciju navijačkih korzeta

18.06.2026. / Redakcija

Modna kolekcija navijačkih dresova s korzetom, čipkom i vintage detaljima pod imenom Lookica predstavljena je na Instagramu.

Riječ je o drugoj kolekciji novog hrvatskog upcycling modnog brenda Rage Room. Navijački korzeti napravljeni su isključivo od prenamijenjenog thriftanog materijala koji dizajnerice pronalaze od zagrebačkog Hrelića do amsterdamskog Waterloopleina.

Iza brenda Rage Room stoje dvije hrvatske kreativke s adresom u Amsterdamu, Riječanka Mia Stražičić i Jaskanka Ira Ribarić. Svaki komad rade ručno, a materijale za preradu kupuju isključivo na buvljacima i u trgovinama rabljene odjeće. Uoči Svjetskog prvenstva napravile su kolekciju potpuno drugačijih navijačkih dresova, i to u hrvatskoj, španjolskoj, njemačkoj i tanzanijskoj varijanti. Kolekcijom Lookica dizajnerice su spojile navijačku odjeću i coquette štih, a kako objašnjavaju upravo je ta kombinacija sporta, seksipila i staromodnog oličenje ideje iza brenda, a to je - kaos.

„Rage Room je naš odgovor na kulturu koja upozorava da ne budemo glasne, da ne privlačimo pažnju i da je najviša vrijednost uklopiti se. Kurirani sadržaj i težnja za savršenstvom naveli su nas da na modu prestanemo gledati kao na medij izražavanja. Mi želimo da moda ostane osobna, ekspresivna i kaotična“, objasnila je Ira, koja se sa sportskom modom upoznala radeći kao menadžerica komunikacija u tvrtki Nike.
Između tradicije i bunta

Ovog svibnja dizajnerice su izbacile svoju prvu kolekciju Ties to our heritage, kolekciju haljina, korzeta i suknji od kravata. Dok dizajnerice inspiraciju crpe iz kravata kao kulturnog naslijeđa, istovremeno otvaraju pitanja o budućnosti modne industrije i odnosa prema modi.

„Održiva moda nije samo pitanje okoliša, već i pitanje čije su ruke napravile odjeću, čemu dajemo novac i zašto nam je potreban pun ormar odjeće“, objašnjava Mia, inače diplomirana dizajnerica. Otkrila je kako njihov brend preispituje ustaljena pravila u modi: „Rage Room je nastao iz otpora prema ideji da sve mora biti savršeno. Lijepim i kvalitetnim često se smatra ono što je besprijekorno skrojeno i simetrično, a nas privlače neočekivani spojevi, vidljivi šavovi i nesavršenosti koje odjeći daju karakter. Takvi detalji odražavaju i našu filozofiju - Rage je za nas emocija koju društvo često pokušava utišati i disciplinirati, baš kao što želi modno uniformirati ljude, a mi joj dajemo prostor“.

U budućnosti, Rage Room vide kao više od modnog brenda. Želja im je da izraste u platformu za umjetnike i kreativce različitih disciplina koja će zajedničkim snagama pomicati kreativne granice i surađivati u stvaranju umjetnosti s dubljim značenjem.


U svijetu brze mode i sve sličnijih trendova, Rage Room gradi prostor za nesavršenost, individualnost i eksperiment. Njihovi navijački korzeti nastali su od starih dresova, ali poruka koju nose izrazito je suvremena: odjeća može biti i komentar, i stav, i način da se istakneš iz mase.

Podijeli