Novosti Sport Događanja

Nakon e-punionica, u planu pametne klupe

03.02.2017. / majai

Održan je radni sastanak župana Zagrebačke županije Stjepana Kožića s predstavnicima gradova i općina s područja županije. Bilo je riječi o projektima Županije koji se nastavljaju u gradovima, kao i nekim novima koji se planiraju realizirati ove godine.

Nastavlja se projekt gradnje e-punionica na prostoru Zagrebačke županije. Dosad su one sagrađene u svih devet gradova i tri općine, a do kraja ove godine bit će sagrađene u preostale 22 općine – po jedna u svakoj od njih, poručeno je sa sastanka.

Obveza općina bit će osigurati i financirati sve prostorno-tehničke uvjete za gradnju e-punionica, dok će Županija u 100%-tnom iznosu snositi troškove njihove nabave i postavljanja za što su sredstava osigurana u ovogodišnjem proračunu. Dosad je na prostoru županije postavljeno 16 punionica za električna vozila, od čega su Zagrebačka županija i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sufinancirali njih 12, a preostale četiri su postavljene u aranžmanu Grada Velike Gorice. Sve su povezane u nacionalni sustav za upravljanje punionicama Puni.hr.

Ove godine pametne klupe i "car sharing"

Županija će u ovoj godini, u suradnji s Hrvatskim telekomom, sufinancirati, također u 100%-tnom iznosu, i postavljanje po jedne pametne klupe u svim gradovima i općinama. Radi se o 100% hrvatskom proizvodu – klupi Steora, koja energiju crpi iz vlastitih solarnih panela ugrađenih ispod površine za sjedenje, ima ugrađeni sustav koji osigurava da temperatura njezine površine bude ugodna za sjedenje u svim vremenskim uvjetima, neprestano je povezana na internet te automatski ažurira svoj softver (bez potrebe za fizičkom intervencijom) te omogućuje punjenje mobitela i besplatni pristup WiFi mreži.

Predstavnici tvrtke Urban mobility prisutnima su izložili i prijedlog car sharing sustava Zagrebačke županije – najma automobila za kraće gradske vožnje putem mobilne aplikacije. Županija, rečeno je, prihvaća ovakvu inicijativu te predlaže moguću implementaciju u suradnji s tvrtkom Integrirani promet Zagrebačkog područja d.o.o., kojemu je, uz Grad Zagreb i Krapinsko-zagorsku županiju, jedan od osnivača.


Za sastanka je bilo riječi i o projektu „Modernizacija meteorološke motriteljske mreže u RH“ koji se planira realizirati sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj, kroz Operativni program „Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.“. Cilj projekta je modernizirati i automatizirati meteorološku mrežu, odnosno poboljšati kvalitetu i dostupnost podataka, povezati motriteljske postaje te unaprijediti modeliranje, analizu i predviđanje informacija vezanih za vrijeme i klimu.

-Problem u ostvarenju ovoga projekta predstavlja činjenica da je većina postojećih klimatoloških i kišomjernih postaja na privatnome zemljištu. Nove postaje (na području cijele RH planira ih se postaviti ukupno 450; op.a.), koje se sastoje od automatskih mjernih instrumenata zahtijevaju veću površinu za njihovu gradnju, odnosno postavljanje te ih u većini slučajeva nije moguće postaviti na privatnom zemljištu. Stoga moramo pronaći alternativne lokacije- rekla je Nataša Strelec Mahović iz Državnom hidrometeorološkog zavoda, dodavši da se projekt ne može prijaviti za europska sredstva dok se ne definiraju potrebne lokacije.


Stoga je predstavnike gradova i općina zamolila da pomognu u pronalaženju alternativnih lokacija, odnosno DHMZ-u dostave prijedlog mogućih lokacija za klimatološke i kišomjerne postaje na njihovu području.

Tema sastanka bila je i provedba Plana gospodarenja otpadom u RH.

-Vlada je konačno donijela ovaj plan, kroz kojega su definirane obveze općina i gradova te županija. Čini se da je veći dio obveza na općinama i gradovima, no kako točno ne znamo koje sve aktivnosti trebamo učiniti inzistirat ćemo da se u što kraćem vremenu nađemo s ministrom zaštite okoliša i dobijemo konkretne odgovore kako operativno provesti odredbe plana- rekao je župan Kožić.

(Zagrebačka županija)

Podijeli