Odvoz smeća poskupio velikih 40 posto!
Novi udarac po kućni budžet osjetili su svi Jaskanci, koje su ulaskom u 2017. godinu dočekale uplatnice s većim cijenama za odvoz komunalnog otpada. I dok iz Grada poručuju kako bez obzira na to poskupljenje od 26 posto Jaskanci plaćaju najnižu cijenu, iz oporbe poručuju kako je to poskupljenje od 40 posto, jer je Vlada spustila stopu PDV-a za odvoz komunalnog otpada s 25 na 13 posto.
S početkom nove godine sve je Jaskance dočekalo iznenađenje u vidu poskupljenja odvoza komunalnog otpada za 40 posto. Na takvo su poskupljenje iz Gradske uprave poručili kako građani Jastrebarskog i dalje imaju najpovoljniju cijenu sakupljanja i odvoza komunalnog otpada u Zagrebačkoj županiji. I dok se za kantu od 120 litara na području županije u prosjeku plaća 65 kuna, Jaskanci istu zapremninu po novoj cijeni plaćaju 57 kuna. U odnosu na prijašnje razdoblje, cijena je s 45 kuna porasla na 57, što je poskupljenje od 12 kuna. Na godišnjoj razini, kućni će budžet tako ostati siromašniji za 144 kune.
Ovako veliko poskupljenje, s obzirom da je Vlada, za koju gradonačelnik Zvonimir Novosel voli reći da je neprijatelj Jastrebarskog, spustila stopu PDV-a za odvoz komunalnog otpada s 25 na 13 posto, je ipak previsoko.
-Nove revidirane cijene zatražio je koncesionar uslijed povećanja troškova prikupljanja i odvoza otpada, a opravdanost zahtjeva potvrđena je i kroz nalaz stalnog sudskog vještaka, čije je mišljenje zatražio Grad Jastrebarsko- stoji u dopisu kojeg nam je poslala Nadica Žužak u ime Grada.
Dodaje, Grad Jastrebarsko brigu za korisnike pokazuje kroz šest različitih kategorija cijena za fizičke osobe te deset kategorija za pravne osobe. Građanima se nudi mogućnost 120 i 240 litara zapremnine spremnika, a povoljnije i niže cijene imaju domaćinstva u višestambenim zgradama, vikendaši i korisnici socijalne pomoći. Uz to, uvedena je i nova kategorija samačkih i staračkih domaćinstva. Pravne osobe imaju na raspolaganju šest kategorija prema zapremnini spremnika i kapacitetu poslovnog prostora, dok se neprofitnim organizacijama nude tri mogućnosti prema zapremnini spremnika ili kapacitetu prostora.
Iz oporbe poručuju kako Grad ipak nema najjeftiniju cijenu
Kako god bilo, odvoz otpada u Jaski je poskupio, a cijela saga o tom poskupljenju seže još u 2011. godinu, na što upozoravaju iz oporbe. S obzirom na to, tvrde kako cijena odvoza koju Jaska ima, ipak nije najniža.
-Mi nemamo najjeftiniju cijenu odvoza iz razloga što se naši sugrađani trebaju prisjetiti kako je Jastrebarsko u odnosu na druge županijske gradove prodao svoju djelatnost odvoza komunalnog otpada EKO FLORU Plus koji je dobio i koncesiju na deponij Božićka. To bi trebalo imati svoju težinu i vrijednost- mišljenja je gradski vijećnik Miljenko Pavlaković.
Dotični koncesijski ugovor kojim Grad Jastrebarsko tvrtki EKO- FLOR Plus prepušta obavljanje komunalne djelatnosti sakupljanja i odvoza komunalnog otpada sklopili su 18. svibnja 2011. godine tadašnji gradonačelnik Mihael Zmajlović i predsjednik Uprave Mario Škoro. Ugovorom je tvrtka EKO- FLOR Plus dobila koncesiju na obavljanje djelatnosti na području Jastrebarskog na 15 godina uz naknadu od 28 100 kuna na godišnjoj razini.
-Isto tako, svi mi se trebamo prisjetiti kako su kante u koje bacamo smeće naše vlasništvo. Mislim na one zelene kante, jer EKO- FLOR je poslije dao druge kante za papir. Te naše kante Grad je doslovno poklonio toj tvrtki koja sada ubire prihod na osnovnom sredstvu naših sugrađana. To je razlika između Jastrebarskog i drugih gradova, koji to nisu učinili- kaže nam Pavlaković.
Iz oporbe se upravo iz tog razloga protive takvom poskupljenju za koje je Grad znao da će se dogoditi, jer je na prošlom gradskom Vijeću gradonačelniku postavljeno to pitanje. I tada se mogao čuti odgovor kako će Grad to spriječiti, no međutim, to se nije dogodilo te su građane s prvim danom 2017. godine dočekali veći računi. Bio je to klasični politički spin kojim se pokušao ublažiti taj efekt poskupljenja.
Iz diobenih bilanca koje ne mogu dobiti,sve bi bilo kudikamo jasnije
Do 2011. godine odvoz komunalnog otpada na području Jastrebarskog vršilo je Komunalno poduzeće, koje je danas podijeljeno na tri zasebna poduzeća; Vode Jastrebarsko, Ceste Jastrebarsko i Groblja Jastrebarsko.
-Vijećnik Ivan Rubinić u više navrata je tražio od gradonačelnika diobenu bilancu Komunalnog poduzeća. No, na to pitanje ne može se dobiti odgovor! Nas zanima jedino diobena bilanca između ondašnjeg Komunalnog poduzeća gdje je bila i ta komunalna djelatnost. Morate znati kako je Jastrebarsko imalo i svoje kamione i ostalu opremu za odvoz smeća. Nažalost, tu diobenu bilancu mi ne možemo dobiti, jer Grad je ne da. Zbog toga se postavlja pitanje zašto se to toliko taji?- pita se Pavlaković.