Škola u Desincu na izmaku snaga
Područna škola Desinec ove bi jeseni trebala proslaviti svoj veliki jubilej – 130. godišnjicu djelovanja. No postoji bojazan da će, umjesto svečane proslave, školu dočekati njeno zatvaranje jer uvjeti u kojima djeluje daleko su od standarda 21. stoljeća.
Područna škola u Gornjem Desincu koju trenutno pohađa 65 učenika u derutnom je stanju. Popucali zidovi i stropovi, podignut parket, dotrajala stolarija i grijanje na drva samo su neki od problema na koje već dugi niz godina upozoravaju djelatnici škole, roditelji đaka i mještani Desinca. Uvjeti u kojima se odvija nastava daleko su od standarda 21. stoljeća, koje zaslužuju i djeca ovog naselja koje sve više strahuje da će zbog dotrajalosti njihova škola biti zatvorena.
Strah među mještanima još je i veći zbog najave izgradnje nove škole u Jastrebarskom, u koju bi, boje se, bila premještena njihova djeca, pa je na inicijativu roditelja u Područnoj školi Desinec jučer održan sastanak na tu temu ne bi li se došlo do odgovora što će biti sa starom školom.
- Danas su nam pala vrata iz kamina, sutra više nećemo moći ni ložiti. Svakodnevno se nešto popravlja, ali ova je škola na izmaku snaga. To je mali dio problema i nad nama je jedan ogroman upitnik što i kako dalje – rekla je na sastanku učiteljica Snježana Dugić koja je uz ravnateljicu Sanju Sertić prisutne provela kroz prostorije škole.
Postoji projekt obnove
Unatoč brojnim dopisima i apelima koje OŠ "Ljubo Babić" dugi niz godina upućuje Zagrebačkoj županiji, koja je osnivač škole, sanacija dotrajale desinečke škole nije se pomaknula s mrtve točke. Kroz godine su ulagana vlastita sredstva škole te manja sredstva osnivača i Grada Jastrebarskog, no ovoj zgradi potrebna je kompletna obnova koja prema izrađenom projektu iznosi oko 2 milijuna kuna.
- Projekt obnove postoji i škola ga je prijavila na javni poziv za energetsku obnovu zgrada koje vrše odgojno obrazovnu djelatnost, a koji je raspisao Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Ishodovana je sva potrebna dokumentacija te bi Fond obnovu škole sufinancirao u 50% iznosu – rekla je ravnateljica Sertić naglasivši kako ostalih 50 posto, dakle milijun kuna, treba sufinancirati Zagrebačka županija koja međutim, ta sredstva nije predvidjela u ovogodišnjem proračunu.
Na sastanku nitko iz Županije
Uz predstavnike roditeljskog i učiteljskog vijeća, roditelje i mještane, sastanku u Desincu su nazočili i gradonačelnik Zvonimir Novosel te gradski vijećnik Miljenko Pavlaković, ujedno i vijećnik u županijskoj skupštini Zagrebačke županije, gradski vijećnici iz Desinca kao i predstavnici Mjesnog odbora. Prisutni međutim nisu bili predstavnici Zagrebačke županije koji bi mogli dati najviše odgovora na pitanja koje muče Desinčake.
-Što se Grada tiče zatvaranje škole u Desincu ne dolazi u obzir. Nova škola ne znači da će se ijedna područna škola zatvoriti – rekao je mještanima gradonačelnik Novosel, no mještane je zanimalo zašto nova škola ima prednost pred desinečkom školom. Vijećnik u gradskom i županijskom vijeću, Miljenko Pavlaković naglasio je pak kako je za novu školu predviđeno puno više sredstava nego što je potrebno zbog čega je on osobno bio protiv takvog županijskog proračuna.
-Nitko nije protiv izgradnje nove škole u Jaski. Ali usporedimo da je nedavno škola u Klinča Selu otvorena i opremljena s 25 000 000 kuna za oko 500 učenika, a škola u Jastrebarskom je predviđena s iznosom od 42 000 000 kuna za isti broj učenika. To je razlika 17 000 000 kuna! Ne znam zašto će ta škola koštati tako puno? - pita se Miljenko Pavlaković ističući kako će se, bude li i dalje vijećnik u županijskoj skupštini osobno založiti za obnovu desinečke škole koja mora biti prioritet.
Borba za školu
Za opstanak svoje škole Desinčaki su se odlučili boriti te će, kako je dogovoreno, izvršiti pritisak na Zagrebačku županiju ne bi li se dobila sredstva od milijun kuna potrebna za sanaciju njihove škole:
-Zaključak je da ne možemo još jednu zimu dočekati bez grijanja. Predlažemo da se razgovara s pročelnikom, da se najavi nas predstavnike škole, roditelja, mjesnog odbora, Gradskog vijeća i Grada pa da razgovaramo o hitnoj sanaciji ove područne škole. Tražit ćemo rezolutno da se nađe tih milijun kuna, što smatram da za Županiju nisu tako velika sredstva -zaključila je ravnateljica Sertić.
Mještani i mjesni odbor složili su se da PŠ Desinec zaslužuje obnovu, a ne zatvaranje jer zatvaranjem škole umire život jednog naselja.