Svjetski tjedan dojenja: „Ni jedna hrana ne može zamijeniti majčino mlijeko“
Kako bi promicali dobrobiti dojenja na sve aspekte zdravlja i djeteta i majke, Svjetski savez za aktivno promicanje dojenja je u prvom tjednu kolovoza 1992. godine pokrenuo inicijativu Svjetski tjedan dojenja.
Od tada se ovaj događaj obilježava svake godine organizacijom brojnih aktivnosti promicanja dojenja diljem svijeta. Cilj Svjetskog tjedna dojenja je podizanje svijesti o važnosti dojenja te promicanje dojenja kao najzdravijeg odabira za dijete ali i majku.
Izazovi s kojima se majke susreću u prvim tjednima nakon poroda višestruki su, stoga im je podrška primalja u rodilištu, obitelji kod kuće, patronažnih sestara i savjetnica za dojenje izuzetno važna dok se ono ne uspostavi.
-Majčino mlijeko je najbolje, iznad toga nema. Bez obzira na to što je dojenje na vrhu, mnogi distributeri umjetne hrane, jer ipak iz bilo kojeg razloga ne mogu sva djeca biti na prsima, nikada nisu zaboravili navesti rečenicu na kutiji “Majčino mlijeko je najbolje”, tek onda pišu o sastavu preparata. Svi oni za svoju hranu gledaju da bude što više prilagođena po kemijskom sastavu majčinom mlijeku – govori nam sestra Ljubica Zrno, voditeljica Ispostave Velika Gorica Doma zdravlja Zagrebačke županije.
Patronažna služba Zagrebačke županije veliki trud ulaže u edukaciju i podizanje svijesti o dojenju i blagodatima majčinog mlijeka. Provedeno je i istraživanje koje je pokazalo da 30 posto majki doji svoje dijete prvih šest mjeseci.
-Imamo i majke koje su i počele raditi nakon godine dana porodiljnog i dalje doje. Drago nam je to bez obzira na to što dijete u toj dobi već jede s nama za stolom. Međutim, majčino mlijeko ne može nikad i ništa nadoknaditi - navodi sestra Ljubica.
U Petrovoj bolnici postoji i Banka humanog mlijeka.
- Na razne načine informiramo majke o toj Banci kako bi do što većeg broja došla informacija. Trudimo se da bebe koje nemaju majčino mlijeko, da ipak dobiju najbolje. Da to nije potrebno i da nije kvalitetno sigurno se toliki lanac ljudi ne bi u to uključio i tako intenzivno radio na tome – navodi sestra Ljubica.
Svoje mlijeko Banci humanog mlijeka darovala je novinarka RTL-a Maja Lipovšćak Garvanović iz Dugog Sela, majka četverogodišnje Mile i dvogodišnjeg Dana.
-O Banci humanog mlijeka čula sam u medijima i prije nego sam zatrudnjela i rodila,. Kada je Mila imala 5 i pol mjeseci počela sam joj u prehranu uvoditi povrće i voće – bila je inače isključivo dojena beba. Povrće i voće je odlično prihvatila i već kroz tjedan dana je jedan podoj zamijenila krutim obrokom. Ja sam tada bila u mukama jer sam imala viška mlijeka, sjetila sam se da bih ga mogla donirati Banci pa sam na internetu potražila kontakt i javila se. Ubrzo su me pozvali na razgovor pa smo jednog sunčanog zimskog jutra moja Mila i ja stigle u Petrovu ( gdje ja tu i ona, smije se Maja) obavile smo inicijalni razgovor i dobila sam pribor – posudice i naljepnice a ponudili su mi čak i ručnu izdajalicu.
(foto: Maja i Mila)
Podoj koji je Mila preskakala bio je onaj podnevni, nastavlja Maja.
-Za vrijeme ručka, kad bi nakon krutog obroka zaspala ja sam izdajala u posudice, lijepila naljepnicu, zapisala datum i pohranila posudicu u zamrzivač.
Izdajala sam svakog dana u isto vrijeme, nakon mjesec dana osjetila sam da mi se zalihe malo smanjuju i da mi teže ide pa sam tada odlučila prestati. Patronažna je nakon mjesec dana došla prikupiti izdojeno i zamrznuto mlijeko – i to je bilo to – priča nam Maja postupak doniranja mlijeka u Banku humanog mlijeka.
“Postupak nije zahtjevan a osjećaj je neprocjenjiv”
-Postupak prijave nije nimalo zahtjevan, izdajanje samo po sebi oduzima vrijeme no nisam na to tako gledala, pomoć koju tim činom pružam najranjivijima je ipak neprocjenjiva. Mili nije nikada ništa nedostajalo, nije niti primijetila da svoje mlijeko dijeli s drugima. Kad se sjetim tog perioda obuzmu me emocije jer - ipak smo to zajedno radile – Mila i ja, imala je 6 mjeseci a već je bila mala humanitarka. Evo i sada mi oko suzi kada o tome govorim – priznaje nam Maja sa suzom sreće u očima.
Dijete do šest mjeseci kada isključivo jede majčino mlijeko, ne treba mu druga hrana ni tekućina, objašnjava sestra Ljubica.
-Kako dijete raste i ma veće potrebe za nutritivnim vrijednostima njemu se majčino mlijeko u potpunosti prilagođava i prati njegove potrebe da bi dobilo ono najbolje što mu je potrebno – navodi sestra Ljubica.
Dojenje je učenje, a svako učenje je proces koji traje.
-Moje patronažne kolegice puno se trude da bi djeca bila na prsima i nikad neće obeshrabriti majke, već upravo suprotno. Nekim majkama do uspostave dojenja treba i nekoliko tjedana, mjeseci, no uz trud i volju i pomoć sve se može. Nakon što se dojenje uspostavi majkama to ide toliko spontano da tijekom dojenja mogu s drugom rukom i kuhati ručak - sa smijehom nam govori sestra Ljubica.
Dojenje zna bit i izrazito bolno, ali ne treba odustati.
-Mlijeko navire, prvo mlijeko je izuzetno masno jer je tako najpotrebitije u prvim danima, mliječni kanalići prvi put u životu rade svoj posao i ono se zgruša i zna doći do upale. Zato je uvijek važno nazvati patronažnu sestru za pomoć da majci pomogne riješiti upalu. Dalje ide” kao podmazano” – navodi sestra Ljubica.
Osim za dijete dojenje blagotvorno djeluje i na majke, otpušta se i hormon sreće.
-Na prirodan način se praznila mliječna žlijezda i za očekivati je da će biti manje patologije na tom dijelu – objašnjava sestra Ljubica.
Grupe za potporu dojenju u Jastrebarskom su zadnji četvrtak u mjesecu na koje dolaze majke sa svojom djecom i razgovaraju s medicinskom sestrom, savjetnicom za dojenje. U Jastrebarskom potporu imaju od sestre Ankice Žalac, a majka voditeljica je Katarina Vlašić.
Dom zdravlja Zagrebačke županije ima 12 grupa za potporu dojenju u svojim gradovima. Sve informacije o mjestu i vremenu održavanja grupa možete pogledati ovdje.
Neke majke zbog zdravstvenih razloga ne mogu dojiti no ima i onih koje to ne žele. Ne treba osuđivati ni jednu majku, bez obzira na koji način hrane svoju bebu. Na kraju dana najvažnije je da je beba sita i sretna kao i njena majka.
Tema ovogodišnjeg Svjetskog tjedna dojenja je “Smanjenje razlika: Podrška dojenju za sve”. Fokus ovogodišnje kampanje sa zajedničkom kraticom #WBW2024 bit će na preživljavanju, zdravlju i dobrobiti, s posebnim naglaskom na unapređenje podrške dojenju kako bismo smanjili nejednakosti koje postoje u našem društvu, posebno u vrijeme hitnih situacija i kriza.
(foto naslovna: Unicef Hrvatska)
(Proizvedeno u suradnji sa Zagrebačkom županijom)