Novosti Sport Događanja

Vode Jastrebarsko na tapeti vijećnika

19.12.2018. / Juraj Odrčić

Gradsko vijeće Grada Jastrebarsko sastalo se 18. prosinca na svojoj 12. sjednici na kojoj je glavna tema rasprave umjesto očekivanih trećih izmjena proračuna bio izvještaj o poslovanju Voda Jastrebarsko. Vijećnici su raspravljali i o aktivnostima oko problematike s tvrtkama koje obrađuju opasni otpad, a na sjednici je usvojena i nova Odluka o komunalnom redu te raspodijeljeno 40 tisuća kuna za rad političkih stranaka zastupljenih u Gradskome vijeću.

Direktor Voda Jastrebarsko g. Tomislav Brnabić ispričao se zbog bolesti te je izvješće iznio tehnički direktor Tomislav Ciban koji je pojasnio kako tvrtka upravlja s 477 km vodoopskrbe mreže i 50-tak km kanalizacijske mreže te opskrbljuje 6500 potrošača.

- Vodni sustav je zadovoljavajući, a prilike za poboljšanje vidimo u dogradnji dijela vodoopskrbnog sustava izgradnjom mreže u pojedinim naseljima, smanjenjem gubitaka na prihvatljivu razinu, zamjenom cjevovoda na kojima dolazi do češćih puknuća i povećanjem volumena vodosprema - rekao je Ciban o gradskom poduzeću koja zapošljava 36 djelatnika.

Najveće aktivnosti provode se kroz EU projekt novog sustava Aglomeracije Jastrebarsko za koji su ugovori potpisani u listopadu 2017. godine, a vrijednost radova ovoga projekta velikih je 170 milijuna kuna od čega 10 milijuna kuna treba osigurati sama tvrtka kroz svoju redovnu djelatnost.

I dok se Ciban pohvalio i pozitivnom financijskom bilancom po kojoj je 2017. godini tvrtka završila sa 60 tisuća kuna dobiti, od 10,8 milijuna kuna prihoda, gradski vijećnici nisu bili suglasni s takvom konstatacijom da se radi o uspješnom poslovanju.

Luka Cipurić je tako istaknuo kako nije priložen izvještaj o izvršenoj reviziji koje je dano s rezervom.

- Mi imamo preneseni gubitak od 13,3 milijuna kuna, a da su, kako je revizija napisala, rashodi trebali biti veći za 530 tisuća kuna. Po tome ne bi imali dobit već gubitak u godini od 470 tisuća kuna i time preneseni gubitak još i veći. Zanima me tih 530 tisuća kuna koji nisu naplaćeni od potrošača, kakav je status te naplate te imamo li plan sanacije akumuliranog gubitka jer on neće nestati sam od sebe. Sa dobiti od nekoliko desetaka tisuća kuna godišnje neće biti dosta idućih sto godina da bi došli na nulu - kritično je komentirao Cipurić koji je iz revizorskog izvješća iščitao da je procjena nenaplaćenih potraživanja upravo 530 tisuća kuna koja ako se ne naplate stvaraju negativnu bilancu poslovanja.

Na ovo izlaganje nastavio se i vijećnik Miljenko Pavlaković zamjerivši kako se na pragu 2019. godine raspravlja o izvješću poslovanja 2017. godine.

- Imamo znatno smanjenje prihoda od 20% po izvješću. Obaveze prema dobavljačima su u porastu, više od duplo.I kratkotrajne obaveze su veće, a kontra strana potraživanje od kupaca pokazuje raskorak od 3 milijuna kuna. Prikazuje se dobit od 60 tisuća kuna, ali ukupni gubitak je 13,3 milijuna kuna i isključivo se knjigovodstveno prikazuje dobit - poručio je Pavlaković kojemu su iz tvrtke odgovorili da su ti pokazatelji svi knjigovodstvene naravi i da tvrtka posluje stabilno.

Tomislav Preprotić pohvalio je rad Voda Jastrebarsko, a zatražio je da se ubuduće izvješća triju tvrtka proizašlih iz bivšeg komunalnog poduzeća se daju istovremeno. Vijećnik Bujan upitao je na koji način se određuju prioriteti radova sanacije cjevovoda?

- Da li budu ikada došla na red mjesta koja su malo dalje od Jastrebarskog. U selima Guci, Vukšin Šipak vodovod je u rasulu, cijevi pucaju non-stop. Da li u skoroj budućnosti ćemo mi doći na red - upitao je vijećnik.

Direktor Ciban pojasnio je kako se po EU projektu Aglomeracije Jastrebarsko izvode trenutni radovi tako će u budućim godinama po istom principu rješavati pitanje Aglomeracije Čeglje u kojima ova naselja pripadaju.

- Mreža vodoopskrbe je stara, u nekim dijelovima i po 50 godina je prošlo od gradnje, a nije se ulagalo. U vrlo brzom periodu će Guci doći na red jer je to područje na kojem je sigurno bilo najviše kvarova u posljednjih desetak godina. A kada će to biti ne mogu reći - rekao je Ciban kako treba pripremiti dokumentaciju i prijaviti projekte manjih aglomeracija.

Remondis odlazi?

Vijećnicima je predstavljeno i izvješće o aktivnostima po pitanju radnji oko tvrtki koje se bave medicinskim i drugim vrstama otpada, a po kojemu se fokus s tvrtke Remondis, koja po najavama zatvara poslovanje na našem prostoru, prebacuje na tvrtku Kemis.

- Netko od nas radi budale. Čini se grubo, ali je tako. Možete vidjeti odgovore na naše upite. Ispada da mi građani ne smijemo ništa znati i što mi uopće postavljamo glupa pitanja. Mi nismo policija, nemamo ovlasti inspektorata i moramo vjerovati ovim dopisima koje zvuče kao da tamo raste cvijeće. A znamo da nije tako - rekao je gradonačelnik kako smo svjesni da proizvodimo otpad, ali njegovo zbrinjavanje mora biti u skladu sa zakonom.

Vijećnici su suglasni da je potrebno pratiti radnje oko poduzeća koja se bave opasnim otpadom, a uskoro ih očekuje i prijedlog izmjena prostornog plana koji bi spriječio da dolazi do situacija kojima su punjeni novinski stupci ove godine.

Rebalansom proračuna on je smanjen na 59,5 milijuna kuna, a najznačajnije smanjenja su od manjih prihoda od prodaje zemljišta.

Podijeli