Vršnjačko nasilje, droga, alkohol problemi su i jaskanske djece!
Sedamdeset posto mladih Jaskanaca do 19 godine je konzumiralo alkohol, 10 posto ih je probalo marihuanu, 60% njih svjedočilo je vršnjačkom nasilju, a 8% onih koji su u partnerskim vezama i sami su doživjeli nasilje od strane partnera. Zabrinjavajući su to podaci koje je pokazalo istraživanje provedeno u sklopu projekta "Prevencija u zajednici".
Rezultati istraživanja provedenog u jaskanskoj osnovnoj i srednjoj školi, u organizaciji Udruge roditelja „Korak po korak“ i Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, predstavljeni su na okruglom stolu održanom jučer u Jastrebarskom. Istraživanje je provedeno u sklopu projekta "Prevencija u zajednici" kojim se nastoje pronaći modeli za sprječavanje negativnih ponašanja mladih.
U istraživanju, koje je obuhvatilo djecu i mlade iz gradova Jastrebarsko, Sv. Ivan Zelina i Zaprešić, sudjelovalo je ukupno 240 učenika 6. i 8. razreda Osnovne škole Ljubo Babić te 2. i 4. razreda Srednje škole Jastrebarsko.
70% mladih probalo alkohol
-Ono što je posebno "iskočilo" u Jastrebarskom i što je, na žalost, trend u svim gradovima u Hrvatskoj, je to da konzumacija alkohola počinje vrlo rano. Čak 70% mladih do 19 godina je već prvi puta koristilo alkohol. Marihuanu je probalo 10% njih. Znači od 240 jaskanske djece to je njih 24-istaknula je prof.dr.sc Martina Ferić koja je predstavila rezultate istraživanja.
Velik problem je i vršnjačko nasilje koje je ponovo u porastu iako se proteklih godina dosta ulagalo u njegovo suzbijanje, istaknula je Ferić dodavši kako je u Jastrebarskom čak 60 posto učenika u ovoj školskoj godini svjedočilo nasilju, a 30% njih kaže da se njima to dogodilo.
-Zabrinjavajući je podatak da pola učenika koje nasilje vidi, 50% njih, to nasilje ignorira. Manje od 30% ide po pomoć, pokušava napraviti nešto da ga spriječi – kaže prof. Ferić.
Problem su "tihe i mirne skupine"
S druge strane, velik problem su i ponašanja koja nisu vidljiva prema van, a tiču se mentalnog zdravlja djece i mladih. Radi se o poremećajima kao što su tjeskoba, depresija, suicidalne misli koje je teže uočiti, ali ima ih im među jaskanskim školarcima, pokazalo je istraživanje.
-15% mladih u jastrebarskom odgovorilo je da se baš osjeća loše, misle da ne vrijede. U Hrvatskoj ima jako malo programa za takve poremećaje. To su djeca koja nama ne smetaju u razredu, smetaju nam oni koji su glasni i agresivni. Ova djeca prođu "ispod radara", a 15% djece u toj dobi je broj koji ne smijemo zanemariti – kaže profesorica Ferić.
Rezultati su pokazali da je 8 posto mladih u Jaski razmišljalo o samoubojstvu, 6% ih je napravilo plan da to učini, a 4% ih je to i pokušalo.
Mladi su prilikom istraživanja odgovorili da su skloni igrama na sreću (9%), ovisnosti o društvenim mrežama (65%), a od onih koji se nalaze u partnerskim vezama 8% ih je bilo izloženo nasilju od strane partnera.
Osim školaraca, istraživanje je obuhvatilo i odraslu populaciju – 117 građana koji su dali svoje viđenje problema u zajednici.
-Podaci pokazuju da je npr. nasilje u obitelji umjeren ili velik problem u Jastrebarskom kako smatra 65% građana. Na prvom mjestu su pljačke što je istaknulo njih 70% - predstavila je profesorica dodavši kako je 82% građana odgovorilo da se ipak osjeća sigurno u svom gradu.
Vijeće za prevenciju treba postati vidljivije
Cjelokupno istraživanje radilo se kako bi se detektirali stvarni problemi naše zajednice i kako bi ih se krenulo rješavati. U tome bi vodeću ulogu trebalo imati Vijeće za prevenciju Grada Jastrebarskog koje bi uz pomoć Udruge Korak trebalo napraviti akcijski plan i pronaći najučinkovitiji program.
-Vijeće za prevenciju Grada bi trebalo postati malo vidljivije samoj zajednici, jer samo oko 18% građana je znalo da vijeće postoji, što je petina, malo. Na Gradu ostaje da vidi što su prioriteti i da počne ulagati u mlade ljude – rekla nam je Martina Ferić.
Ovi rezultati svakako će biti putokaz odgovornim osobama, institucijama, ali i građanima da svi zajedno krenu u prevenciju rizičnih čimbenika među mladima koje dovode do negativnih posljedica.