Novosti Sport Događanja

Započeo milijunski EU projekt za promociju i očuvanje baštine Žumberka

23.12.2020. / Maja Peranić

PRONACUL je naziv EU projekta vrijednog više od milijun eura, a kojemu je cilj poboljšati upravljanje zaštitom prirodne i kulturne baštine Žumberka. Projekt je transnacionalni što znači da će se, uz ulaganje u žumberačko područje, usmjeriti na strategiju za zajedničku promociju Jadranskog-jonskog područja kao turističke destinacije.

-Ranjivost turističkog sektora predstavlja ugrozu za gospodarstvo, što je osobito vidljivo danas, kada se cijeli svijet suočava s globalnom zdravstvenom krizom. Stoga ćemo morati uložiti napore kako bi se turističkom ekosustavu pomoglo u oporavku od krize vodeći računa o načelima održivosti, razvojnim potrebama i potencijalima. Projektom PRONACUL valorizirat će se prostor i resursi Parka prirode Žumberak-Samoborsko gorje“ te će se pridonijeti ne samo promociji ovog zaštićenog prostora, već smislenom razumijevanju lokalnih stanovnika, lokalne kulture i prirodnih ljepota na održiv način. Projekt Pronacul je financiran u okviru INTERREG V-B Jadransko-jonskog programa transnacionalne suradnje 2014. – 2020.- ističe direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije Ivana Alilović.

Ukupna vrijednost ovog europskog projekta, čija je provedba počela u travnju ove godine, je 1.770 348,98 eura, a trajat će do kraja rujna 2022. Nositelj projekta je Regionalna razvojna agencija Zasavje (Slovenija), TZ Zagrebačke županije je jedan od partnera, a jedan od pridruženih partnera je JUPP Žumberak-Samoborsko gorje.

Glavni cilj, kao što smo naveli, je poboljšati upravljanje zaštitom prirodne i kulturne baštine u druge svrhe koje su primjerenije vremenu i predviđenom razvoju. To će se postići razvojem, korištenjem i promocijom zajedničke metodologije upravljanjem očuvanja prirodne i kulturne baštine na području Adriona, a koja će se temeljiti na participativnom pristupu prema dionicima.

-Kreirat će se i provoditi zajednička metodologija za upravljanje prirodnom i kulturnom baštinom Jadransko-jonskog područja, uz aktivno sudjelovanje svih ključnih dionika uključujući osnovane lokalne, regionalne i nacionalne dionike u turizmu-istaknuli su iz Turističke zajednice.

Aktivnosti će biti podržane od strane virtualne komore, platforme koja će biti uspostavljena u svrhu promocije metodologije i prijenosa i primjene u drugim područjima. Komora će imati funkciju savjetodavnog  tijela koje će služiti kao podrška razvoju  turizma, razmjene iskustava i primjera dobre prakse upravljanja prirodnom i kulturnom baštinom.

U svrhu unapređenja  i učinkovitijeg upravljanja zaštitom prirodne i kulturne baštine, metodologija će se distribuirati donosiocima politika u obliku preporuka lokalnim, regionalnim i nacionalnim strateškim dokumentima kako bi se osigurao razvoj i promocija valorizacije i očuvanja prirodne i kulturne baštine posebno u smislu održivog turizma.

Podijeli